Článek
Kromě krajů a obcí budou moci kontroloři dohlížet na hospodaření polostátních firem, dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol nebo veřejnoprávních médií.
„Změna je v zájmu zefektivnění dohledu nad nakládáním s veřejnými prostředky. Jde o další krok vlády k ozdravení veřejných financí, snížení prostoru pro možnou korupci a dosažení vyšší míry účelnosti a transparentnosti v oblasti veřejných výdajů,“ komentoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Plýtvání energie, zní z ODS
Opačný názor mají občanští demokraté. Novelu označili za zbytečnou. „Jediným důsledkem bude navýšení počtu pracovníků a vyšší náklady. Žádné peníze se samosprávám ani rozpočtům neušetří. Je to plýtvání energie úředníků,“ prohlásil poslanec Vladislav Vilímec. ODS navrhovala předlohu zamítnout, ale neuspěla.
Pro nakonec zvedlo ruku 108 ze 140 přítomných poslanců. Proti bylo 14 - všichni z ODS. Většina poslanců z TOP 09 se zdržela. Vadilo jim, že NKÚ bude moci kontrolovat veřejnoprávní média.
Související témata:
„My jsme zákon od začátku spíše podporovali, ale doufali jsme, že se z kompetence NKÚ podaří vyjmout veřejnoprávní média - Český rozhlas a Českou televizi. Protože jsme svědky narůstajících útoků zejména na ČT, tak nechceme žádným zákonem zvyšovat riziko,“ komentoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.