Článek
Právu to řekla Ágnes Němečková z organizace Juno Moneta, která zastupuje práva pacientů, zejména nezletilých.
„Jen za dnešek (středu) řešíme dva případy, kdy nemocnice nerespektují metodický pokyn ministerstva zdravotnictví. Jeden se týká několik dní starého dítěte, kde matce v porodnici řekli, že jí ho dají až za pět dní a nechtějí ji k němu pustit, ačkoliv není v ohrožení života,“ řekla Němečková.
Druhý případ se týká tříleté holčičky. „Je sama ve fakultní nemocnici, odebírali jí mozkomíšní mok a matku od ní opakovaně vyhodili. Holčička nejí, nepije, je vystresovaná a má úplně vykřičený hlas. Takových případů řešíme několik denně,“ uvedla Němečková.
Nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce
V metodickém pokynu, které ministerstvo zdravotnictví v úterý umístilo na svoje stránky, jasně stojí, že děti mají v nemocnici právo být s rodiči.
„Nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce,“ píše se v pokynu na stránkách ministerstva. Úřad se přitom odvolává na zákon o zdravotních službách, který dětem právo na nepřetržitou přítomnost rodičů přímo garantuje.
Musíme za ně mrkat, slzet i odkašlávat, popisuje zdravotník z Bulovky
„Nepřítomnost osoby blízké u dítěte může zdravotníkům komplikovat práci, jelikož dítě vlivem stresu nespolupracuje. Dítě se při hospitalizaci a ambulantním ošetření často dostává do stresující situace, kterou mu může pomoci zvládat právě osoba blízká, na niž je zvyklé, nejčastěji rodič, ale i jiný zákonný zástupce,“ stojí v metodice.
Rodič, který smrká, do nemocnice nesmí
Podle zákona ale nesmí přítomnost rodiče narušovat poskytování zdravotních služeb. „Lze tedy oprávněně požadovat, aby zákonný zástupce nevykazoval příznaky nakažlivých nemocí a aby používal příslušné ochranné pomůcky, například rukavice, respirátor či ochranný oděv, podle konkrétní situace,“ upozorňuje resort. Nemocnice mohou například vyžadovat měření teploty rodičům.
„Je možné odmítnout přítomnost zákonného zástupce, pokud například kýchá, smrká nebo kašle,“ stojí v pokynech.
Pokud bude nemocnice argumentovat vnitřními předpisy, jedná nelegitimně a rodič může kontaktovat policii
„Jasné vyjádření ministerstva, že právo dětí na přítomnost blízké osoby je nadřazeno nad vnitřními řády nemocnic, je jednoznačně krok správným směrem. Pro všechny, kdo léta usilují o větší vstřícnost zdravotnických zařízení vůči potřebám dětských pacientů, je tento jasný veřejný postoj ministerstva obrovským úspěchem,“ komentovala iniciativu resortu předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Laurenčíková.
Podle Ágnes Němečkové by se rodiče neměli nechat v nemocnici odbýt, v krajním případě mohou volat policii.
„Nemusí odejít, pokud nejsou opilí, zdrogovaní, nebrání v péči či pokud nově nejsou nemocní. Pokud bude nemocnice argumentovat vnitřními předpisy, jedná nelegitimně a rodič může kontaktovat policii,“ řekla Právu Němečková.