Článek
Israng na Twitter napsal, že vývoj počtu nakažených v Praze dělá velvyslanectví starosti „s ohledem na mezní hodnoty německé spolkové vlády pro prohlášení za rizikovou oblast“.
„Chtěl jsem o tom dnes mluvit se zástupcem hlavního města Prahy. Chápu, že je Zdeněk Hřib na služební cestě. Skutečnost, že nebyl některý z jeho zástupců ochotný se se mnou telefonicky spojit, nám však práci neusnadňuje,“ dodal.
Chtěl jsem o tom dnes mluvit se zástupcem hlavního města Prahy. Chápu, že je @ZdenekHrib na služební cestě. Skutečnost, že nebyl některý z jeho zástupců ochotný se se mnou telefonicky spojit, nám však práci neusnadňuje.
— Christoph Israng (@velvyslanec_SRN) September 4, 2020
„Nevím, kam pan velvyslanec volal,“ řekl Novinkám tiskový mluvčí úřadu Vít Hofman. Dodal, že se jedná s největší pravděpodobností o nedorozumění a upozornil na „tweetovou“ odpověď vedoucího magistrátního oddělení zahraničních vztahů a protokolu Martina Churavého, který už se velvyslanci na sociální síti omluvil se vzkazem, že se mu jeho kolegové brzy ozvou.
Churavý je v současnosti stejně jako primátor Hřib na Tchaj-wanu.
Es tut mir leid, Herr Botschafter. My colleague will get in touch with you ASAP. Greetings from Taiwan!
— Martin Churavy (@churavy) September 4, 2020
Jakkoli se zdá, že twitterová komunikace nakonec bude slavit úspěch, Hoffman se vůči tomuto způsobu vymezil. Situaci by podle něj usnadnilo, kdyby německé velvyslanectví věc řešilo od začátku „standartní cestou“, a sice přes zmiňovaný odbor protokolu a zahraničních vztahů, nikoli přes sociální sítě.
Koho přesně tak Israng původně kontaktoval, není prozatím jasné. Informace se objevila v pátek během pozdních odpoledních hodin, kdy již skončily úřední hodiny na německém velvyslanectví, nikdo tam nebral telefon.
„Dokud nebudu vědět, kam se snažil asi pan velvyslanec dovolat, tak s tím nemůžu víc dělat. Máme přes dva tisíce zaměstnanců,“ dodal Hofman.
Covid se v Praze často šíří na pracovištích. Trasovat moc nestíháme, přiznávají hygienici
Zařazení některého regionu mezi rizikové oblasti je podle Institutu Roberta Kocha v Německu založeno na dvoustupňovém posouzení. Nejprve se určí, ve kterých státech či regionech přibylo za poslední týden více než 50 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. U Prahy byla tato hodnota k pátečnímu večeru 53,54.
Ve druhém kroku se pomocí dalších kritérií hodnotí, zda se zvýšené riziko netýká i států/regionů, které jsou pod stanovenou mezní hodnotu. V rámci druhého kroku poskytují spolkovému ministerstvu zahraničí zprávy o situaci na místě především diplomatické mise, tedy velvyslanectví Německa v daných zemích.
Přehledně: Co se mění a kde jsou povinné roušky
Pro posouzení je rozhodující počet infekcí a typ ohniska (lokálně omezené nebo rozsáhlé), testovací kapacity a testy prováděné na obyvatele i opatření přijatá k omezení míry infekce (hygienické předpisy, sledování kontaktů atd.). Rovněž se bere v úvahu spolehlivost a dostupnost informací.