Článek
"V červenci bude výstava v Opavě. V srpnu se přesune do Prahy a v září bude u nás na Moravě," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.
„O Věstonické venuši se skutečně bez nadsázky dá říct, že je její cena nevyčíslitelná. I když se tu a tam objeví odhady, jakou by mohla mít na trhu mezi sběrateli cenu. Naposledy to byla myslím částka 40 miliónů dolarů, ale to je vzhledem k její unikátnosti ještě hodně diskutabilní a podhodnocené,“ uvedl kurátor paleontologických sbírek Moravského zemského muzea v Brně Martin Oliva.
Převoz sošky, která má 11,5 centimetru na výšku, čtyři centimetry na šířku a necelé tři na tloušťku, se uskutečnil pod velkým bezpečnostním dohledem. Do muzea přijela čtyři auta plná ozbrojených mužů, kteří dávali pozor na to, aby se s pravěkým skvostem nic nestalo.
Odborníci stěhování unikátu vidí jen velmi neradi. Soška je z pálené nepříliš tvrdé hlíny. Byla sestavena ze dvou nalezených kousků a manipulace s ní může způsobovat otěry materiálu. Na sošku proto nesmí sáhnout nikdo jiný než kurátor Martin Oliva.
Věstonická venuše se vystavuje zřídka, naposledy to bylo v roce 2013 v Londýně v Britském muzeu. Současná výstava ke 200 letům muzejnictví se koná záměrně ve třech největších zemských muzeích tedy Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum a nese název Strážci paměti.
Mimo Věstonické venuše na ní návštěvníci uvidí ještě originál hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, který je cenným exponátem Národního muzea v Praze a meteorit z Opavy - Kylešovic.