Článek
Nálada na kongresu je lehce nervózní, protože málokterý z delegátů dokáže odhadnout, jak celé rokování na brněnském výstavišti dopadne.
„Mám takové zlé tušení, že to dopadne špatně, že delegáti budou v tajných volbách hlasovat podle toho, co si o Nečasovi opravdu myslí, bez toho, že to může skončit chaosem,“ řekl Právu jeden z delegátů.
Předseda Petr Nečas se snažil nervózní situaci v úvodním slovu odlehčit. „V žádném případě to tady nebude žádná Nuda v Brně,“ řekl v narážce na známý film.
Na 600 delegátů bude rozhodovat o novém vedení strany, o směřování ODS, a tím i o nadějích kabinetu.
Otázkou je, kolik z delegátů si s sebou přivezlo v kapse svíčku na Nečasův politický hrob. I když premiér nemá oficiálního protikandidáta a i když získal nominaci v deseti krajských ODS ze čtrnácti, nemá totiž vyhráno.
Podpora Nečasova kabinetu se smrskla na 99 poslanců a koalice zoufale hledá další dva, a to i mezi VV.
Pitbul Kuba
O Nečasově podpoře se v šesti krajích z deseti, kde bodoval, nyní hlasovalo veřejně. To poněkud snižuje váhu těchto nominací, protože v neděli se na kongresu bude hlasovat tajně. Ostatně před deseti lety měl Nečas víc nominací na šéfa než Mirek Topolánek, a přesto prohrál.
Kdo má nominace |
---|
Na 1. místopředsedu |
Martin Kuba |
Miroslava Němcová |
Hynek Fajmon |
Na místopředsedu |
Tomáš Chalupa |
Pavel Blažek |
Jiří Pospíšil |
Ivan Fuksa |
Daniela Filipiová |
Nečasovi se těžko podaří obhájit výsledek z roku 2010, kdy ho v euforii po Topolánkově pádu volilo 538 z 617 delegátů, tedy 87,2 procenta. Nečas si tehdy „naporoučel“ místopředsedy podle svého gusta, ale v průběhu dvou let se mu tým fakticky rozpadl.
Pavel Drobil a Alexandr Vondra jsou ze hry. S Jiřím Pospíšilem se Nečas nepohodl a cestu si složitě hledal k Pavlu Blažkovi. Oba chtějí křeslo obhajovat. A Miroslava Němcová coby první místopředsedkyně má těžkého protikandidáta Martina Kubu, tohoto „pitbula“, jak se mu přezdívá, který je nově připraven krýt záda Nečasovi.
Naděje na místopředsednický post si dělá i „klausovec“, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, jediný kandidát z Prahy, protože ostatní pražští adepti do vedení – poslanec Boris Šťastný a primátor Bohuslav Svoboda – to vzdali.
Už teď je jasné, že bude postaráno o ostré debaty v širším vedení ODS. Ve výkonné radě zasednou středočeští rebelové Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a prezidentův poradce Jan Skopeček. Nově tam bude i občasný Nečasův poradce, bývalý místopředseda a exministr vnitra Ivan Langer, kterého olomoučtí voliči před dvěma lety vykroužkovali a nepustili ho do Sněmovny.
Členem užšího vedení (grémia) už je z titulu své nové funkce šéfa senátního klubu prostořeký teplický primátor Jaroslav Kubera, známý bojovník proti EU a regulacím.
Kromě volby nového vedení bude řešit kongres zásadní otázku – budoucnost vlády, kterou ohrožují rebelující poslanci.
Nejdiskutovanější nejspíš bude daňový balíček, se kterým Nečasův kabinet svázal svou existenci. O něm se mělo ve Sněmovně hlasovat již tento týden, ale vedení ODS prosadilo odklad na příští týden v naději, že kongres premiéra i vládu podpoří. Přimluvit se za kabinet přijede na kongres – jako jediný stranický předseda – šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Jednou z otázek pro kongres je i vliv Václava Klause na ODS. Prezident na kongres nedorazí, poslal jen zdravici, neboť letí na summit do Laosu.