Hlavní obsah

Na Táborsku je první ohnisko ptačí chřipky v malochovu

Dlouhá Lhota

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Ilustrační foto

Článek

O ohnisku informoval v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.  Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Všechna drůbež v chovu bude utracena. Veterináři vytyčí kolem tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Sepíšou chovy v okolí a zakážou se výstavy a burzy drůbeže a ptactva.

Situace s ptačí chřipkou je špatná, říká Toman

Ekonomika

Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád řekl, že k podobným celorepublikovým opatřením by veterináři nejspíš sáhli až po vzniku více ohnisek.

"Chovatelé mají ze zákona garantovanou náhradu za utracená zvířata a ministerstvo zemědělství jim také proplácí veškeré účelně vynaložené náklady, které vyplynou z opatření nařízených na místě. Žádosti o náhradu je nutné podat do šesti týdnů od utracení zvířat," sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Ve čtvrtek se choroba potvrdila v ČR letos poprvé, šlo o dvě uhynulé labutě na Písecku. Vzhledem k tomu, že to byli volně žijící ptáci, ochranné zóny se nevytyčovaly.

Toman v pátek vyzval chovatele k tomu, aby dělali pravidelně kontroly ptactva a případné úhyny hlásili. Stát má připravené peníze na odškodné za možné utrácení drůbeže. V roce 2017, kdy bylo v ČR vybito téměř 100 000 ptáků, vyplatil stát na odškodném 23 milionů korun.

V ČR se po roce znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

Domácí

Nákazová situace v Evropě není podle Tomana dobrá, například ze Švédska je hlášena nákaza v chovu s 1,3 milionu ptáků, kteří se tak budou muset utratit. V Evropě se podle něho naštěstí nevyskytuje subtyp choroby H5N1, který by byl potenciálně přenosný také na člověka.

Podle tajemnice Agrární komory Gabriely Dlouhé se v ČR v současnosti chová více než 24 milionů kusů drůbeže, soběstačnost v drůbežím mase je na 65 procentech a u vajec na 80 procentech tuzemské spotřeby.

Česku znovu hrozí africký mor prasat

Domácí

"Jen od začátku roku je v Evropě hlášeno 170 případů výskytu ptačí chřipky v chovech drůbeže, zejména krůt, 78 ohnisek u volně žijících ptáků a dvě ohniska u ptáků žijících v zajetí, jedno ohnisko v sousedním Slovensku. Bohužel včerejší (čtvrteční) výskyt H5N8 v ČR u volně žijících ptáků je problémem i pro případné komerční chovy v okolí z důvodů ochranných pásem a případných omezení. Doufejme, že se nákaza nedostane do komerčních chovů," uvedla v pátek ráno.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy muselo být vybito kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Související články

Výběr článků

Načítám