Článek
Z veřejných telefonů si Češi volali dlouhých 110 let, jejich význam však dramaticky klesl s nástupem mobilů. Demontáž budek uspíšilo loňské rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, že je stát jako tzv. univerzální službu přestane dotovat. V Česku je totiž už přes 14 milionů aktivních mobilních čísel a mobilní sítě pokrývají přes 99,5 procenta populace.
Mobilní data jsou u nás pořád neúměrně drahá
Ještě loni bylo v Česku 1150 telefonních budek. „Ke konci roku přestaly fungovat přístroje a budky jsme postupně demontovali. Teď se bude demontovat ta poslední,“ potvrdila Právu mluvčí O2 Lucie Svobodová. Doplnila, že obce, které o to projevily zájem, si mohly nechat budku bez přístroje a využívat ji například jako takzvanou knihobudku, kam lidé odkládají pro jiné zájemce přečtené knihy.
Před dvaceti lety jich bylo 30 tisíc
Historie veřejných telefonů sahá až do dob Rakousko-Uherska. Na začátku první světové války, tedy v roce 1914, bylo v Čechách 354 veřejných telefonních hovoren. V roce 1961 pak bylo v tehdejším Československu 2578 veřejných telefonních automatů.
Nejvíce telefonních budek provozovala společnost O2 na přelomu století, kdy v ČR fungovalo přes 30 tisíc veřejných automatů. Od té doby se ale jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižoval.
Pro ty, co se neodtrhnou od mobilu, vytvořil Korejec třetí oko
„V České republice máme jedno z nejlepších pokrytí mobilním signálem v Evropě a v době, kdy téměř každý vlastní mobilní telefon, pevnou linku nebo někoho takového má ve svém nejbližším okolí, ztratily telefonní budky smysl,“ uvedla pro Právo Svobodová.
„Využití automatů výrazně klesalo – v posledních letech z řady z nich lidé volali méně než jednou za měsíc a budky se spíše než místem pro volání stávaly terčem vandalů,“ doplnila na závěr.