Článek
Zeman projev zahájil výzvou k minutě ticha za oběti útoků v Paříži.
Prezident připomněl události roku 1939 i 1989. „Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám a aby mu nikdo z vnějšku nediktoval, co má a nemá dělat,” dodal.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Prezident se vyslovil proti názorové manipulaci. „Nálepka či nadávka není argument. Stejně tak argumentem není řev. Řev je projevem fašistů a stáda, které se zde sešlo minulý rok,” připomněl Zeman demonstraci, během níž na něj létala vejce.
Zeman uvedl, že český národ není xenofobní. Připomněl, že v Česku žije mnoho cizinců, s nimiž nejsou problémy, neboť zastávají stejnou kulturu. „Není to kultura vrahů a společnost nenávisti,” dodal Zeman.
Jeho projev byl přerušován potleskem a skandováním „Ať žije Zeman.”
Prezident uvedl, že hlava státu, by měla být hlasem národa. „Hlasem národa, nikoliv médií, nikoliv jejich troubou,” dodal. Následně si účastníci zazpívali českou hymnu.
Akci svolali odpůrci islámu
Akci svolal Blok proti islámu "na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám". Zeman dlouhodobě kritizuje uprchlíky, kteří utíkají před islámskými radikály.
Na podporu prezidentových názorů lidé demonstrují.
Pohled z děkanovy kanceláře je dost tristní. Chodby celé fakulty jsou obsazené desítkami policistů v civilu. pic.twitter.com/fsT2p5Zhuv
— Jan Havlík (@malyvedec) 17. Listopad 2015
Účastníci demonstrace si mezi sebou rozdávají zelené karty a cedule na podporu prezidenta Zemana. "Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic," prohlásil v proslovu šéf hnutí Úsvit Miroslav Lidinský.
Policie v poledne odmítla na Albertov pustit studenty, kteří chtěli u pamětní desky zapálit svíčky. [celá zpráva]