Článek
Muž dostal nejprve pokuty v souhrnné výši 24 000 korun, které byly následně sníženy na 7000 korun.
Senát Ústavního soudu se soudcem zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem se muže zastal a připomněl jeho snahu umožnit styk potomka s prarodiči.
Obecné soudy by v rámci rozhodování o uložení pokuty za nerealizovaný styk měly zjistit a zohlednit postoj nezletilého dítěte: https://t.co/PUcrj689JI
— Ústavní soud (@usoud_official) 27. března 2019
„Ústavní soud zjistil, že k uložení pokuty došlo i přesto, že nezletilý verbálně odmítl kontakt s prarodiči. Lze přitom předpokládat, že nezletilý již dokázal ve svých téměř devíti letech o následcích svého jednání uvažovat a posoudit povinnost uloženou soudem otci, jakož i charakterizovat svůj vztah k prarodičům, byť s přihlédnutím k jeho věku,” konstatovali soudci.
Snaha justice zachovat vztahy mezi chlapcem a prarodiči je podle ÚS pochopitelná. Méně pochopitelné je, proč se chlapec nemohl k případu vyjádřit. Soud proto bude muset uložení pokuty znovu posoudit i s poukazem na postoj chlapce.
Soudci zdůraznili, že verdikt nelze chápat jako vítězství či prohru otce, respektive prarodičů. Obě strany vyzvali, aby našly společnou řeč a přestaly dítě traumatizovat.
V odůvodnění dokonce využili i citaci z románu Iana McEvana Myslete na děti!
„Bohatí obvykle selhávali v úsilí o rozdávání štěstí. Rodiče se záhy naučili nový slovník a zdlouhavé právní procedury a zničehonic se octli v lítém boji s těmi, které kdysi milovali. A za bitevní scénou čekali chlapci a dívky, označovaní v soudních spisech jen křestními jmény, utrápení malí Benové a Sáry, choulící se k sobě, zatímco bohové tyčící se ve výškách nad nimi bojovali do posledního dechu, od zvláštního soudu pro rodinné právo k Vrchnímu soudu a odtud k soudu odvolacímu,” zaznělo v odůvodnění.