Článek
„To už je fakt na hlavu. Nic proti jiným městům, třeba Praze, kde už mají podobná čísla, jako byla u nás. Ale mají tam jiná, tedy spíše nulová omezení, oproti nám tady. Kromě tedy toho metra. Všude se ptám, ale nikdo mi to nevysvětlil. Takže teď plynule přejdeme z krajského omezování do celostátního omezování. Proč je tedy ten semafor?“ zlobí se například Michal Válek z Frýdku-Místku.
„Celé léto tady ve vedru dýcháme do těch propocených roušek v budovách i v MHD. Až z toho onemocníme, tak jsem zvědavá, kdo nám pomůže. Ruší nám a omezují akce. My jsme se s manželem rozhodli, že se odsud odstěhujeme do jiného kraje. Zvažujeme střední Čechy. Už máme nějaké nabídky práce i pronájmy vyhlídnuté. Tady se na lidi kašle a není to poprvé,“ svěřila se zase Právu pětatřicetiletá Kateřina H. z Třince.
„No akorát teda od úterka nebudeme muset mít roušky v obchodech a v autě, jinak to zůstane stejné, ne? Já už jsem z toho jetel,“ ptá se na Facebooku další obyvatel Frýdku-Místku.
Na poslední chvíli do Chorvatska? Největší riziko představuje Dalmácie
Ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová uvedla, že ke zrušení mimořádných opatření v Moravskoslezském kraji dochází, protože se zde významně uklidnila epidemiologická situace. „Nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel a ani významně nerostou počty hospitalizovaných. Úmrtnost je velmi nízká a většina případů je zde bezpříznaková nebo mají lidé lehký průběh nemoci,“ informovala Svrčinová.
Podle ní ke stabilizaci situace výrazně přispěla právě ta zavedená mimořádná opatření v jednotlivých okresech kraje, která se od 1. září uvolní. „Upozorňujeme ale, že od 1. září začnou platit celoplošná opatření zavedená ministerstvem zdravotnictví,“ doplnila Svrčinová.