Článek
Podle Koláře se klozet na zakrytém podstavci po Koněvově soše objevil pravděpodobně v noci na dnešek. "Pokud má někdo potřebu se takto vyjadřovat ve dnech, které jsou oslavou konce druhé světové války, vypovídá to o tom, že má v hlavě spíš fekálie, než cokoliv jiného," uvedl.
If you ever thought that Prague's Konev statue saga was over with removing it, you were wrong. pic.twitter.com/d0mavWbiqL
— Mark Krutov (@kromark) May 9, 2020
Věcí se zabývá policie. "Prověřujeme to," řekl Daněk. Policie podle něj zatím neurčila, o jaké provinění by se mohlo jednat.
Šéf NATO podpořil Hřiba a Koláře ve sporu s Ruskem
Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála na pražském náměstí Interbrigády od roku 1980. Proti jejímu odstranění protestovala ruská diplomacie a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Socha má být i předmětem jednání zástupců Ruska a ČR podle smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci.
Vedení dejvické radnice se rozhodlo kontroverzní sochu přesunout na jiné místo kvůli útokům vandalů, kteří ji opakovaně posprejovali a polili barvou a podstavec pomalovali nápisy. Loni na konci srpna nechala Praha 6 sochu zakrýt plachtou, kterou se následně několik lidí pokusilo strhnout. Odstraněnou sochu radnice plánuje nahradit památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.
Odstraněná Koněvova socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.