Článek
„Je absolutně prioritní, aby se systém zastavil,“ uvedl Leoš Heger.
Souhlasil i se stínovým ministrem zdravotnictví a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD), že je potřeba vyšetřit, co se dělo v organizaci. Na rozdíl od Ratha ale nežádal ustavení parlamentní komise: „My budeme požadovat řádné vyšetření standardním způsobem. Je pravděpodobné, že se ministerstvo obrátí na policii.“
I David Rath tvrdí, že je potřeba smlouvu vypovědět, podle něj se tak ale mělo učinit už dávno: „To, co najednou objevil ministr a premiér Nečas, jsme věděli v roce 2006 a projekt jsme zastavili. Byly tam výpovědi. Když přišel pan ministr Julínek a pan Šnajdr, tak výpovědi stáhli. V roce 2006 stál projekt 400 miliónů a ne dvě miliardy jako dnes. A my bychom rádi věděli, zač se utratilo dalších 1,5 miliardy.“
Heger zdůvodnil, proč přichází právě nyní s požadavkem ukončit projekt: „Rozhodnutí přišlo ve správnou dobu. Vyčkávali jsme a žádali jsme ověření, zda systém funguje nebo nefunguje. Systém má své kladné stránky, ale nenaplnil to, na co byl nasmlouván a kolik přitom stál.“
Naznačil, že také dalo práci zapůsobit na správní radu VZP. Uvedl ještě jeden důvod, proč s ideou přišel nyní. Dodatky ke smlouvám, které prodlužují platby IZIPu ze strany VZP do roku 2015, je ještě možné vypovědět: „Je to tím, že byly původní dodatky zrušeny a vyměněny za jiné, které umožňují tu smlouvu vypovědět. Garantujeme, že nedojde k arbitráži.“ Smlouvy byly vyměněny v roce 2010.
Proti zrušení se vyslovil ředitel IZIP Jiří Pašek, který sdělil, že není možné říkat, že systém nefunguje, protože pilotní projekty na Vysočině a v Karlovarském kraji končí až v červnu. Heger ho napadl, že nutně projekt hájí, když do něj ročně přitéká 200 miliónů korun.
Rath v rámci debaty zdůraznil, že v minulosti projekt označil za tunelování VZP. Když ho pro urážku žaloval poslanec Ouzký, tak soud dal za pravdu Rathovi, zmínil hejtman. Nemusel se mu omlouvat.