Článek
Zdravotníci mohou léčivo podat pacientům starším 12 let s váhou alespoň 40 kg, kteří mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může se jednat mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidi s vysokou obezitou.
EMA doporučila používat lék od Regeneronu k léčbě covidu-19
Lék je určen pro pacienty, kteří zatím nevyžadují hospitalizaci kvůli nemoci covid-19, u kterých příznaky onemocnění netrvají déle než sedm dní a neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na koronavirus.
Distribuci léčiva bude v Česku zajišťovat firma Roche a bude jej rozvážet podle pokynů fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně, kam budou léky primárně dovezeny. Od března do května by mělo Česko dostat každý měsíc 4000 dávek léku.
Zvrat: Prvních 4000 dávek léku REGN-COV2 dostane Česko už v březnu, řekl Babiš
Lék je kombinací monoklonálních protilátek casirivimab a imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. V současnosti se používá v USA, Evropská agentura pro léčivé prostředky na začátku února zahájila jeho průběžné hodnocení. Jako první v Evropské unii se rozhodlo tento lék experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.
Ministerstvo už v únoru povolilo použití podobného léku tohoto typu, bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Minulý týden jej zdravotníci podali prvním pacientům.
SÚKL doporučil Trumpův lék na covid
Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska SÚKL. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití. V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek.