Článek
Výklad zákona o sociálních službách, který v březnu podepsal prezident, představil Martin Žárský z ministerstva práce a sociálních věcí. Během pondělního semináře v Senátu potvrdil, že zákon považuje za povolené omezující prostředky pouze léky, speciální chvaty či samostatné pokoje, a to ještě výhradně v nevyhnutelných případech a na omezenou dobu. Klecová a síťová lůžka naopak ústavy od 1. ledna 2007 nebudou smět používat vůbec.
Ústavy jsou překvapeny
Zástupce některých ústavů tento výklad překvapil. Ředitel Ústavu sociální péče Tuchořice Pavol Dvorský upozornil na to, že ministerstvo má prováděcí vyhlášku k zákonu vydat až v září.
Zrušení síťových a klecových lůžek si podle něj zřejmě vyžádá vyšší finanční nároky a více personálu. Podle Dvorského je také dost možné, že o striktním zákazu omezujících lůžek v některých ústavech ještě nevědí.
Kritika ČR za klecová lůžka
Používání síťových a klecových lůžek v České republice kritizovala řada nevládních organizací. Česko je podle Střediska pro práva lidí s mentálním postižením (MDAC - Mental Disability Advocacy Center) jedinou Evropskou zemí, kde se lidé do klecových lůžek ústavech sociální péče stále zavírají. V roce 2004 bylo v ČR celkem 654 lůžek se sítí či mříží, od té doby se ale jejich počet výrazně snížil. [celá zpráva]
Chystá se novela
Pondělní seminář pořádala senátorka Daniela Filipiová (ODS). Zazněla na něm řada konkrétních připomínek, které by měly být zahrnuty do novely zákona o sociálních službách, kterou chce senátorka předložit na podzim. Předtím by ji mělo posoudit ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo spravedlnosti.