Článek
Norové ale podle rodiny Michalákové kontakt umožnit nechtějí a záměrně zadržují zprávy, které příbuzní chlapcům do Norska posílají. Někteří politici vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby u norské strany zasáhl.
„Zabránit kontaktu dětí s vážně nemocným dědečkem by bylo to nejhorší, čeho se může státní moc na rodině dopustit. Z humanitárních důvodů se roztržené rodiny slučují i během válek,“ vyjádřila se poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková.
„Vyzývám proto ministra Zaorálka, zasaďte se neprodleně a osobně o to, aby Česká republika prostřednictvím osobního kontaktu pracovníků ambasády s dětmi ověřila předání zpráv,“ dodala.
„Těžce nemocný dědeček kluků Michalákových, který se absolutně ničím neprovinil, nesmí svým vnukům ani zavolat přes Skype,“ napsal na Facebook europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a také vyzval Zaorálka k akci.
Zaorálek: Děláme maximum
Zaorálek sdělil Právu: „Ministerstvo zahraničí činilo a činí v této věci maximum možného – počínaje diplomatickou intervencí v podobě mých osobních jednání s norskou stranou i ve formě několika diplomatických nót přes konzulární ochranu poskytovanou naším zastupitelským úřadem v Oslu až po přípravu případné intervence před Evropským soudem pro lidská práva.“
Ministerstvo zahraničí v červenci zaslalo Norsku nótu, v níž upozornilo místní úřady, že jeden ze synů, Denis, má stále české občanství a platí pro něj česká pravidla, například to o konzulární ochraně.
Případ Michalákových se táhne od roku 2011, kdy norská sociálka Barnevernet odebrala Evě Michalákové, Češce trvale žijící v Norsku, dva syny mimo jiné kvůli podezření ze sexuálního zneužívání, které však vyšetřování nepotvrdilo. Oba chlapci zůstávají v pěstounských rodinách.