Článek
Vyznamenání získal biskup Malý zejména za osobní nasazení v prosazování lidských práv. O udělení řádu v hodnosti rytíře rozhodl letos v červnu francouzský prezident Emmanuel Macron.
Malý ve svém poděkování mimo jiné připomněl, jak důležité bylo pro chartisty setkání s prezidentem Francoisem Mitterandem v prosinci 1988 právě na pražském velvyslanectví.
S vděkem vyzdvihl významnou morální podporu novináře Pavla Tigrida a jezuity Petra Koláře, kteří žili tehdy v Paříži. Vděk vyjádřil i francouzským novinářům, kteří chartisty navštěvovali, i diplomatům, kteří působili na zdejším velvyslanectví.
Český rytec skla Tomáš Lesser získal francouzský Řád umění a literatury
Václav Malý, pomocný biskup pražský, signatář Charty 77, se stal jednou z tváří listopadových událostí roku 1989, když moderoval velké demonstrace na pražské Letné.
Společnost se snaží motivovat i nyní. Jezdí do zemí, ve kterých jsou političtí vězni, a v roce 2019 při protivládních demonstracích na Letné mimo jiné řekl:
„Někteří si mysleli, že se lidé stanou lepšími, pokud se jim bude ekonomicky dařit lépe. Mezi tím ale žádný přímý vztah není.”
🇫🇷🤝🇨🇿🇪🇺| Bylo mi velkou ctí předat insignie rytíře Řádu čestné legie Kateřině Šimáčkové, soudkyni Ústavního soudu, budoucí soudkyni Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a rovněž předsedkyni Francouzské aliance v Brně.
— Alexis Dutertre (@AlexisDutertre) November 24, 2021
Félicitations!@France_CZ @AF_Brno pic.twitter.com/FGL2lmYQHr
Řád čestné legie je vyznamenáním za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Francie tak oceňuje své občany i cizince.
K vyznamenaným Čechům patří bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, někdejší premiéři Vladimír Špidla a Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
V úterý v Praze řád převzala soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková, která má v prosinci nastoupit k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.