Článek
„Soudce rozhodl o tom, že u obviněného Liškutina bude nahrazena vazba dohledem probačního úředníka. Je u něj sice obava z možného útěku, ale tato není tak intenzivní, aby nebylo možno uvažovat o alternativě, v tomto případě právě o dohledu Probační a mediační služby. Pan obviněný má nyní povinnost se hlásit pravidelně svému úředníkovi, který s ním bude pracovat,“ prohlásil po jednání státní zástupce Radek Mezlík.
Liškutin dříve pracoval jako vedoucí odboru investic na radnici Brna-střed. Před vyšetřovateli, kteří mají za to, že byl součástí organizované zločinecké skupiny ovlivňující zakázky se hájil tím, že se prý stal „obětí svého zaměstnání a povolání“. Prý jen plnil pokyny svého nadřízeného, bývalého radního Jiřího Švachuly, kterého státní zastupitelství označuje za hlavu celé skupiny. Jejích devět členů si mělo od roku 2014 na úplatcích přijít na miliony korun.
Ve vazbě na rozdíl od Liškutina bude muset dál zůstat Pavel Ovčarčin. U něj totiž soudce vyhověl návrhu státního zástupce a ponechal jej za mřížemi. „U něj dále hrozí možnost, že by se mohl skrývat,“ vysvětlil státní zástupce Mezlík.
Podnikatel má totiž podle vyšetřovatelů na svědomí kromě korupce i daňový podvod, na němž se měl podílet s dalším obviněným v korupční kauze podnikatelem Samanem El-Talabanim. Ten přitom státní zastupitelství zásobuje detaily jak o údajné korupci, tak i o další trestné činnosti, přičemž usiluje o statut spolupracujícího obviněného, což by mu mohlo dopomoci k mírnějšímu trestu.
Obviněným expolitikům, úředníkům a podnikatelům hrozí v případě odsouzení za korupci až 16 let za mřížemi.