Článek
„Místo aby lékařům, zaměstnavatelům i zaměstnancům e-neschopenka usnadnila život, postará se o pravý opak. Lékař má totiž České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) reportovat elektronicky a současně papírově. Na každou e-neschopenku padne pět papírů. A co je obzvlášť absurdní – zaměstnavatel se o nemoci svého zaměstnance nedozví on-line nic. Do databáze e-neschopenek bude mít totiž přístup pouze ČSSZ,” tvrdí předseda SPL Petr Šonka.
Představitelé SPL, které sdružuje drtivou většinu praktických lékařů pro dospělé, zdůrazňují, že elektronizaci neschopenek neodmítají, ale v současné podobě je pro ně nepřijatelná.
Nespokojení zaměstnavatelé
To, že by do systému nemohli nahlížet zaměstnavatelé, je nepřijatelné i pro Hospodářskou komoru.
„Zaměstnavatelé by přístup k informaci měli mít automatický a on-line, nikoli na vyžádání a k tomu se značným zpožděním,” popsal prezident komory Vladimír Dlouhý s poukazem na osmidenní lhůtu, kterou by měla mít ČSSZ na vyřízení žádosti zaměstnavatele o sdělení údajů o neschopnosti pracovníka.
Komoře vadí i skutečnost, že namísto elektronizace celého systému by mělo docházet pouze k zasílání dat vzniku a ukončení pracovní neschopnosti na portál ČSSZ. Vyzvala proto MPSV, aby byl návrh stažen z projednávání ve Sněmovně.
Je nesmyslné zavádět nyní systém, který nikomu nic nepřináší
Ta před časem schválila zrušení třídenní karenční doby, která od července vrací zaměstnancům náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci. [celá zpráva]
Funkční systém od roku 2020
Resort tvrdí, že plně elektronický systém by měl fungovat od ledna 2020, přesto chce, aby se lékaři do systému povinně zapojili již v polovině letošního roku.
„Je nesmyslné zavádět nyní systém, který nikomu nic nepřináší, komplikuje nám život a stejně se vše budeme muset za půl roku opět přeučovat,” varoval Šonka
Zůstaneme u papíru, tvrdí lékaři
Ten tvrdí, že lékaři budou systém v této podobě ignorovat a v rámci občanské neposlušnosti zůstanou u vypisování papírových neschopenek.
„Pokud MPSV tento zmetek, který označuje za funkční e-neschopenku, opravdu povinně zavede, my jej používat nebudeme. Praktičtí lékaři budou nadále vystavovat papírové neschopenky a k e-neschopence přistoupíme až poté, co se od 1. 1. 2020 rozjede skutečně plně funkční model,” uvedl Šonka s tím, že i tak by si lékaři představovali dvouleté přechodné období.
Nyní podle dat SPL dobrovolně využívají e-neschopenku necelá tři procenta lékařů.