Článek
Lesy hlavního města Prahy se starají o více než 2900 hektarů pražských lesů a luk a rovněž o největší parky jako Stromovka, Petřín, Vítkov či obora Hvězda.
„Sucho, se kterým se česká krajina potýká již řadu let, se v roce 2018 výrazněji projevilo i v pražských lesích. Důsledkem sucha a teplých dnů během jara a léta bylo také přemnožení kůrovce,” popsali lesníci, kterým nezbylo než instalovat do lesů další lapače a lapáky.
Lapač je krabička, která má v sobě feromonový odparník, který brouky vábí do pasti. Lapáky jsou pokácené stromy, které jsou zakryté větvemi, aby rychle nevysychaly, a slouží jako návnady.
Kalamita pokračuje
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Objem tzv. kůrovcového dřeva roste od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se zdvojnásobil.
Dominantními škůdci mezi kůrovci zůstali lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý. Na severní a střední Moravě a ve Slezsku významně škodí také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků hlavně na severní a střední Moravě a ve Slezsku.