Hlavní obsah

Kritik islámu Okamura poletí do Afghánistánu

Právo, ada, nig

Mezi politiky ODS a SPD to zajiskřilo. Důvodem se stala chystaná únorová cesta trojice poslanců meziparlamentní skupiny ČR - Afghánská islámská republika do Kábulu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda SPD Tomio Okamura

Článek

S místopředsedou Sněmovny a šéfem SPD Tomiem Okamurou, který je předsedou skupiny a patří mezi ostré kritiky islámu, se cesty účastní další členové skupiny, pirátský poslanec Tomáš Vymazal a Stanislav Berkovec z ANO.

Cestu ve středu posvětil organizační výbor dolní komory, v němž jsou zastoupeny všechny frakce, a to bez jediné připomínky. Přesto přišla kritika z ODS.

„Bizarní! Ač se všechny poslanecké cesty ruší kvůli koronaviru, místopředseda PS Tomio Okamura plánuje navštívit Afghánistán,“ napsala na síti šéfka branného výboru Jana Černochová (ODS) a zeptala se: „Smím se, pánové, zeptat, co tam budete dělat?“

Poletí i podnikatelé

A Okamurovy ostře kritické názory proti islámu a migraci? „Druhá strana moje názory zná, ale cesta není o názorech, nýbrž o navázání ekonomické spolupráce,“ řekl Právu šéf SPD.

„Cíl cesty je jednoduchý: chceme podpořit export českých firem do oblasti,“ popsal plán. Podle něj se cesta chystala téměř rok, přičemž po nástupu nového afghánského velvyslance v Praze, bývalého ministra tamní vlády, byla příprava dokončena.

Opustíme Afghánistán a země se stane rejdištem teroristů, varuje šéf NATO

Evropa

Ve dvacetičlenné delegaci budou i zástupci několika firem z dopravy, těžebního, vodohospodářského a zbrojního průmyslu. „Avizovaly velký zájem o navázání kontaktů,“ řekl Okamura. Podle něj by členy delegace měli být i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu i resortu zahraničí. Následovat by prý mohla návštěva afghánských představitelů v Česku. „Rozhodně to není žádný výlet,“ poznamenal Okamura.

Kolik bude cesta stát, není jasné. Jisté je, že Sněmovna uhradí poslancům dopravu, ubytování, tlumočení a diety. Okamura dodal, že původně počítal s cestou nízkonákladovou leteckou společností, ale vzhledem k situaci nebylo možné získat letenky dřív než na duben. Proto prý požádal Sněmovnu o zajištění dopravy. Delegace by tedy letěla airbusem 319 z vládní letky.

Afghánská vláda jedná s Tálibánem, v zemi jsou stále vojáci protitálibánské koalice, včetně českých vojáků. Přes určité uklidnění ale napadli tálibánci před několika dny vládní vojáky.

Výběr článků

Načítám