Článek
Zatímco v roce 2019 jich ochranáři napočítali 56, letos jich bylo celkem 68. V tak nízké populaci, kde se každý jedinec počítá, je to již výraznější posun. Za zvýšením počtu stojí projekty ochránců přírody i loni přemnožení hraboši.
Na severozápadě Čech, kde je hlavní oblast výskytu sýčků v Česku, byla nejtvrdší zima za posledních sedm let, což sčítání samečků pozdrželo.
„Letošní počet zaznamenaných teritorií v jádrové populaci v severozápadních Čechách je vyšší proti minulým rokům, na čemž se pravděpodobně projevila loňská úspěšná hnízdní sezona, při které jsme z důvodu přemnožení hrabošů zaznamenali rekordní počet hnízdících párů i počtu vylíhnutých mláďat,“ řekl Právu přední odborník na výzkum a ochranu sýčků Martin Šálek.
Krkonošští pytláci decimují vzácné ptáky
Při monitoringu ornitologové objíždějí lokality sýčků, kde pustí nahrávku samečka. Místní sýček se pak začne ozývat, obhajuje si své teritorium. „Máme i diktafony na celonoční sledování, které ukryjeme v určitém teritoriu, a pak celonoční záznam analyzujeme, jestli se tam sýček objeví,“ popsal Šálek.
Ornitologové plánují rozeznávat jednotlivé sýčky podle jejich nahraného hlasu. „Jako my máme tón, výšku a barvu hlasu, tak i ptáci to mají též. Chceme vyvinout metodu, která jednotlivé ptáky určí bez chytání,“ doplnil Šálek.
Dvojnásobný čapí vdovec pečuje na Trutnovsku o čtveřici mláďat
Zhruba ještě před sto lety žily v Česku desítky tisíc párů této malé sovy, ránu jim ale zasadilo intenzivní zemědělství. I přes nyní vyšší počet jedinců má dříve velmi hojná sova stále namále, v celém Česku žije dohromady posledních 100 až 130 párů.