Hlavní obsah

Komunisté se od slov Grospiče o obětech roku 1968 nedistancovali

KSČM se v úterý nijak nedistancovala od výroků svého místopředsedy Stanislava Grospiče, který tvrdí, že invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 nebyla okupací. Lidi, kteří při tom zahynuli, pak považuje za oběti dopravních nehod. Šéf komunistů Vojtěch Filip pouze po jednání komunistů vedení uvedl, že by členové měli být zdrženliví a měli by dodržovat stranickou linii.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a místopředseda Stanislav Grospič na archivním snímku

Článek

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu před hlasováním, kterým ve čtvrtek Sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem. Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných stran i část veřejnosti.

21. srpen nebyla okupace, zní od komunistů. Oběti? To byly dopravní nehody

Domácí

„On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,” řekl Filip na Grospičovu adresu. Dodal, že právo na názor nikomu z KSČM brát nehodlá.

Vstup vojsk nebyla okupace, ale násilný zásah

Připustil však, že „úspora ve vyjádřeních” je pro KSČM v současné době namístě a straníci by měli respektovat stanoviska kolektivního orgánu strany. Šéf komunistů v této souvislosti znovu odkázal na stanovisko strany k srpnu 1968, na jehož vypracování se v roce 1998 podílel. V dokumentu se hovoří o postupu vojsk Varšavské smlouvy jako o „násilném zásahu”, nikoliv okupaci.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v neděli vyzval, aby Grospič skončil v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru. Filip se však zvýšeného tlaku na Grospičovo odvolání neobává.

„Nemám obavu, protože platí princip poměrného zastoupení. ODS také zastává názor, že jí nemáme lustrovat jejich lidi, tak nechť nám nelustrují naše,” řekl předseda KSČM.

Související články

Výběr článků

Načítám