Článek
„Jediné, co k tomu můžu říct, je, že jsem jediný důstojník v této armádě nebo v republice, který je stíhán za uposlechnutí rozkazu. Byl mně vydán rozkaz, rozkaz jsem splnil. Jsem přesvědčen, že jsem neporušil v žádném případě platné zákony,“ prohlásil po výslechu Pohůnek. Novinářům se takto osobně vyjádřil vůbec poprvé. Dodal, že s Nagyovou v kontaktu nikdy nebyl.
„Dosavadní průběh potvrzuje naši právní konstrukci. Důkazně je ta věc, jak říkáme, velice silná,“ řekl novinářům Komár. Podle něho kladli Pohůnkovi otázky pouze policisté a státní zástupci, v následujícím termínu by měla přijít řada na advokáty. Připustil také, že se možná vyšetřování případu mírně protáhne, a neskončí tedy do konce října, jak bylo plánováno.
Pohůnkův advokát Michal Hráský už před začátkem čtvrtečního výslechu řekl, že měl za cíl ukázat, že nešlo o sledování bývalé manželky někdejšího premiéra Nečase, ale že mělo jít o obranu proti sledování. [celá zpráva]
Pohůnek je obviněný ze zneužití pravomoci – údajně se na přání tehdejší šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové podílel na sledování Nečasovy někdejší manželky.
Až tři roky vězení
V případě prokázání viny hrozí Pohůnkovi až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Zpravodajec před časem podal ústavní stížnost proti svému stíhání. Argumentuje tím, že okresní ostravský soud ho v červnu nesprávně poslal do vazby, kde následně strávil déle než měsíc.
Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Nagyová podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Pohůnkem.
Letos v březnu pak Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z Úřadu vlády ČR Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.
Nagyová, která se po nedávném sňatku s bývalým předsedou vlády jmenuje Nečasová, čelí obvinění také z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS – Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy.