Článek
Kauzu pravděpodobného budoucího ministra připomněl Hlídač státu, na základě jehož zjištění o ní natočila v červnu 2018 reportáž Česká televize.
Společnosti Agroparkl a ZOD Zálabí měly podle reportáže dostat necelých 400 tisíc korun v rámci finanční podpory pojištění. Na tu však podle expertů oslovených Českou televizí neměly podle tehdejších pravidel nárok.
K budoucímu ministru zemědělství Zdeňkovi Nekulovi. V roce 2018 Reportéři ČT natočili zjištění @HlidacStatu, jak jako tehdejší šéf Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) směšně obhajoval dotace PGRLF dvěma podnikům z koncernu Agrofert. (a dalším jiným) 1/3 pic.twitter.com/qCTTmEvb80
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) November 29, 2021
Nekula z pozice předsedy představenstva tvrdil, že se fond řídil nařízením a doporučením Evropské komise, které počítá s přechodným dvouletým obdobím, do něhož měla spadat doba od začlenění do Agrofertu.
Toto přechodné období se však podle metodického pokynu týkalo jen situace, kdy firmy překročí parametry pro poskytnutí dotace vlastní podnikatelskou činností, ale nikoliv z důvodu změny vlastnictví, fúze či akvizice.
S postojem fondu nikdo nesouhlasil
Další státní instituce se s interpretací PGRLF stran malých a středních firem neztotožnily, a to ani ty, které spadaly pod ministerstvo zemědělství.
Tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ex post obhajoval postup fondu stanoviskem právníků, které mohl korigovat pouze soud. Následně došlo i ke změně metodiky.
Agrofert spadá do svěřenského fondu, který ovládá premiér v demisi Andrej Babiš. Jeho hnutí ANO tehdy tvořilo vládu s ČSSD a lidovci.