Článek
„Návrh zákona o prodeji lihu je v připomínkovém řízení,“ prohlásil ministr s tím, že norma byla iniciována dlouho před otravami metanolem. Kalousek ale připustil, že v důsledku aféry bude návrh ještě zpřísněn.
Kalousek uvedl, že problém s ilegálním alkoholem v ČR existuje dlouhodobě a úřady jsou si toho vědomy. Zopakoval, že úřady ho neignorovaly - celní správa jen za letošek do vypuknutí aféry uskutečnila přes 8 000 kontrol a zabavila více než 1 300 hektolitrů nelegálního alkoholu.
Kalousek odmítl nařčení, že stát v boji s lihovou mafií selhal. Taková vyjádření označil za lacinou kritiku a silácké řeči. „To je jako říct, že stát selhal v boji s alkoholem za volantem. Stát s tím bojuje, ale vyloučit přítomnost řidiče za volantem nejde,“ řekl.
Trh by mohl být regulován
Kalousek připustil možnost regulace trhu s lihovinami. Vláda podle jeho slov čeká na výsledky zadané analýzy současného systému. Ta by měla být k dispozici v říjnu.
Ministr financí už v tomto týdnu v rozhovoru pro Právo řekl, že by v budoucnosti mohly být zavedeny licence pro prodejce alkoholu. Lihoviny by tak nešly koupit v libovolném obchodě, ale pouze u certifikovaného obchodníka. [celá zpráva]
Kalousek nicméně upozornil, že hospodářskou kriminalitu nejde nikdy zcela vymýtit. „Taková země na světě neexistuje,“ řekl a upozornil, že problémy s pančovaným alkoholem mělo v minulosti například jinak v mnoha ohledech vzorové Norsko.
Šéf státní poklady rovněž poznamenal, že nebují jen černý trh s alkoholem. Podtrhl, že černý trh s pohonnými hmotami je mnohem větší a způsobuje státu mnohem větší ztráty než trh s nepovoleným alkoholem - odhadem pět až osm miliard ročně na dani oproti asi miliardě v případu alkoholu.