Článek
Ze současných hejtmanů nebudou obhajovat pouze tři. Jihomoravského Bohumila Šimka vystřídá jako lídr ANO exprimátor Brna Petr Vokřál. Celkově bude ANO obhajovat pět hejtmanských křesel.
Stejně hejtmanů má i ČSSD. Plzeňského šéfa Josefa Bernarda, který se rozžehnal se soc. dem., zastoupí coby jednička kandidátky jeho náměstek Ivo Grüner.
Jediný hejtman za KSČM Oldřich Bubeníček už znovu v Ústeckém kraji kandidovat nebude, proto si místní komunisté zvolili za lídra starostu Lovečkovic Radka Černého.
V Královéhradeckém kraji bude obhajovat hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Zajímavý bude ale souboj mezi Pavlem Bělobrádkem a Martinem Červíčkem. Bělobrádek, poslanec a exšéf lidovců si zopakuje souboj s lídrem kandidátky ODS a STAN, senátorem a náměstkem hejtmana Červíčkem. Oba se v roce 2018 dostali do finále v senátních volbách, v nichž byl úspěšnější bývalý policejní prezident.
„Není to žádná novinka. Nejen v senátních volbách, ale i v minulých krajských volbách byl Martin v čele kandidátky a já byl dvojka na naší kandidátce, protože jsem byl ve vládě,“ řekl Právu Bělobrádek.
Věří, že uspějí a získají svých 10 až 12 procent, ale favoritem voleb je ANO, které vyhrálo i minule, ale nesložilo koalici, protože ostatní se proti němu domluvili. Tehdy ANO vedla Klára Dostálová, poslankyně a ministryně pro místní rozvoj.
Čunek vs. Gazdík: žádné podpásovky
Letos nejsilnější vládní strana v Královéhradeckém kraji vsadila na politického nováčka, jako jedničku nasadí podnikatele z Jičínska Jaromíra Dědečka. O něm se dá dohledat, že byl spolumajitelem strojíren SECO a že ještě před deseti lety byl sponzorem ODS.
Na Olomoucku se střetnou krajští koaliční partneři. Lídrem ANO je hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk. Vyhodit ze sedla se ho budou snažit jeho náměstci. Kandidátku ODS vede Dalibor Horák a lídrem ČSSD je Jiří Zemánek. Okleštěk doufá, že si nebudou se svými kolegy okopávat kotníky.
„My si tu nehrajeme na žádnou velkou politiku a neděláme různé hry jako v Praze, ale provozujeme venkovskou politiku pro lidi, a tak doufám, že kampaň bude normální,“ řekl Právu Okleštěk.
O slovo se ale hlásí i další formace. Konkurovat chce např. Koalice pro Olomoucký kraj – složená z lidovců, zelených, TOP 09 a hnutí ProOlomouc – kterou vede poslanec a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. O koalici se chtějí pokusit i Piráti – kteří v ostatních krajích jdou samostatně – se STAN. Starostové v minulých volbách získali v Olomouckém kraji skoro deset procent a šest mandátů.
Také ve Zlínském kraji si půjdou po krku koaliční spojenci. Pozici hejtmana bude hájit senátor Jiří Čunek za KDU-ČSL, konkurentem mu tam bude radní pro školství a poslanec STAN Petr Gazdík. Oba se dušují, že na sebe budou hodní. „Už jsme si o tom s Jurou Čunkem popovídali, jsme profesionálové a těšíme se na ten souboj, nepovedeme jej podpásově,“ řekl Právu Gazdík.
Podobně mluví i Čunek, který má práce nad hlavu s projektem obří zlínské nemocnice: „Ukrojili jsme si tu dost velký krajíc, takže ti, kteří jsou ve výkonu, na nějakou řevnivost nemají čas. Když mě Petr Gazdík porazí, tak se svět nezboří, protože je pracovitý a myslí to poctivě.“
Ve středních Čechách na sebe narazí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka. Starostové podporovaní lidovci proti současné hejtmance nasadili starostku Mnichovic Petru Peckovou.
Zajímavé budou volby i na Liberecku, kde už dvakrát s velkým náskokem vyhráli Starostové pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martinem Půtou, kteří v roce 2016 získali 32,35 procenta hlasů. Piráti proti Starostům nasadili Zbyňka Miklíka, radního Turnova, ODS Dana Ramzera, starostu Frýdlantu. ANO tam vsadilo na starostku České Lípy Jitku Volfovou.