Článek
„Skupina MeSES navrhuje zkrátit minimální interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ze šesti na pět měsíců pro všechny osoby starší 18 let. Je zapotřebí tento krok implementovat co nejdříve, aby pomohl kontrolovat současnou vlnu epidemie,“ napsal Hel na Twitteru.
Třetí dávka vakciny by samozřejmě měla být v této době podávána všem zájemcům na principu dobrovolnosti, nikoli vyžadována v rámci systému ONT. Jedna se tedy pouze o doporuceni. O to, aby rizikove skupiny pacientu mely moznost preockovani drive, pokud si tak preji.
— Zdenek Hel (@HelZdenek) November 12, 2021
Odkazoval přitom na Izrael, kde zkrácený interval již zavedli, či na Velkou Británii, která k tomuto kroku přistoupí následující pondělí.
Zdůrazňoval však, že se má posilující dávka aplikovat na principu dobrovolnosti, nikoli jako součást prokazování bezinfekčnosti v rámci systému OTN (potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělání nákazy v posledních 180 dnech – pozn. red.).
Hel má za to, že zájem by o to měly mít především rizikové skupiny pacientů.
Obecně mají podle odborníků největší prospěch z posilující dávky očkování zejména senioři a chronicky nemocní, u nichž je obecně imunita po očkování slabší.
Bude hůř, vláda musí reagovat, tvrdí MeSES a navrhuje opatření
Hel již dříve sdílel graf z časopisu Science, který zobrazuje rychlost vyprchání ochranného účinku jednotlivých vakcín proti covidu-19.
Nejhůře si vedla vakcína Janssen od společnosti Johnson & Johnson, která je plně spolehlivá pouze dva měsíce, po půl roce klesá její účinnost na 13 procent.
Oproti tomu vakcína od společnosti Pfizer a BioNTech je po šesti měsících účinná stále ještě na 45 procent.
Článek v časopise Science ukazuje rychlost vyprchání ochranného účinku vakcín proti Covid-19. Studie zahrnuje > 780,000 dobrovolníků v americké VA. Ochranný účinek vakcíny Pfizer-BioNTech byl po 6 měsících snížen na 45 %, účinek vakcíny Janssen až na 13%. https://t.co/0c8GCkfAdg pic.twitter.com/fbCUL6Y6t1
— Zdenek Hel (@HelZdenek) November 9, 2021
Dobrou zprávou podle Hela nicméně je, že vakcíny si zachovaly ochranný účinek proti úmrtí: u lidí pod 65 let 84,3 procenta a nad 65 let 70,1 procenta po šesti měsících po očkování vakcínou od Pfizer/BioNTech.
„Pokud jste byli očkováni vakcínou od firmy Pfizer více než před šesti měsíci, nechte se prosím očkovat posilující třetí dávkou. Pokud vám byla původně podána vakcína Janssen, nechte se prosím přeočkovat co nejdříve, nejlépe vakcínou od firem Pfizer nebo Moderna,“ uzavřel apelem.
V Česku se znehodnotilo přes 120 000 dávek vakcíny
Jednodávkovou vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson se očkuje bez registrace například na pražském hlavním nádraží. Od začátku listopadu je možno ji obdržet také v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici či na dočasném očkovacím místě na piazzettě Národního divadla.
Po celém Česku se danou vakcínou nechalo očkovat celkem 332 985 lidí. Z dostupných údajů nelze vyčíst, jaké procento z nich si již přišlo pro posilující dávku.