Článek
Laboratořím novou povinnost informovat ukládá mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Výsledek musí lidem sdělit do 48 hodin. To museli i hygienici, v reálu to tak ale často nebylo.
Hygieny jsou značně přetížené a nestíhají ani informovat pozitivní případy co nejdříve o tom, že jsou pozitivní.
„Elektronická cesta sdělování pozitivního výsledku urychlí předání informace mezi laboratoří a pacientem. Pacient díky tomu bude rychleji vědět, jak na tom je, a bude moci přizpůsobit své chování nutným pravidlům, aby nenakazil svou rodinu, blízké či kolegy v práci. Zpráva s výsledkem bude obsahovat také potřebné instrukce,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Rozmyslete si, jestli se opravdu musíte nechat otestovat, vyzval Vojtěch
V případě pozitivního testu či nejasného výsledku obdrží člověk informace o tom, jak postupovat, a doporučení obrátit se na praktického lékaře. V případě pozitivního výsledku obdrží pacient informaci, že má dodržovat izolaci.
Lidé by tak podle představ ministerstva po obdržení zprávy měli zůstávat „v jedné vyhrazené, přiměřeně větrané místnosti a pokud možno s použitím samostatné toalety“ a měli by se separovat od ostatních. Nejde o nařízenou karanténu, v níž jsou lidé, kteří byli potenciálně vystaveni covidu-19, ale kteří jsou v současné době zdraví a nevykazují příznaky onemocnění.
Můžeme ještě přitvrdit, naznačil ministr další možná opatření
Sebetrasování, které by pozitivně testovaným umožnilo vyplněním webového formuláře poskytnout hygienikům informace o kontaktech, by podle dřívějšího vyjádření ministra mělo být dostupné od příštího týdne.
Během podzimu by mohlo hygienikům vypomoci i soukromé call centrum. Vše se však bude muset vysoutěžit.