Článek
Zasedání Mezivládního výboru pro nehmotné kulturní dědictví, na kterém byly nové statky pod ochranou značky UNESCO vyhlášeny, sledoval Marek Kulhavý naživo, díky on-line přenosu. „Takže jsme se to dozvěděli hned, jak to paní předsedkyně odbouchla. První dojmy? Hrdost a velká radost,“ vypráví Kulhavý.
O zápis výroby vánočních ozdob, které se vyrábějí tradičními postupy, identickými, jaké podomácku používali i skláři před sto lety, usilovala Kulhavého firma Rautis už před dvěma lety. Tehdy to ještě mezivládní výbor odložil a požádal o doplnění české žádosti. Teď už nebylo pochyb.
Co UNESCO zaujalo na ozdobách z periferie Krkonoš? „Důležité je říct, že na seznamu UNESCO nejsou ozdoby, ale proces jejich výroby. Ten je unikátní třeba faktorským systémem nebo tím, že se dědí v rodinách z generace na generaci,“ zdůraznil Marek Kulhavý. „Takže všichni perlaři a ozdůbkáři v okolí, kteří se tomuto řemeslu věnují, jsou součástí zápisu. To je jejich úspěch.“
Zda bude se značkou UNESCO v zádech o perličkové vánoční ozdoby větší zájem než dosud, si není šéf manufaktury Rautis jistý.
„Bavíme se o seznamu nehmotného dědictví, tak bychom se na to měli dívat také nemateriálně. Nám, kteří to řemeslo do úmoru děláme, to pomůže satisfakcí, vědomím, že to děláme dobře a že to má smysl. Pomůže to i Libereckému kraji a Česku, protože lidé budou vědět, že je tu něco unikátního,“ míní Marek Kulhavý.
„Je potřeba se na to dívat tak, že jsme součástí komunity sklářů a bižuteráků, kteří tu několik set let utvářejí podobu Libereckého kraje. A jestli k nám přijede o tisíc lidí víc, nebo ne, je druhořadé,“ dodal Kulhavý.
Perličkové ozdoby z Poniklé se dostaly na seznam UNESCO
Ponikelská manufaktura dnes zaměstnává zhruba padesát lidí a nabízí přes dvacet tisíc vzorů vánočních ozdob, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy. V posledních letech ale stoupá i odbyt polotovarů a souprav pro domácí výrobu.
Zájem o ozdoby z Poniklé každoročně roste i na tuzemském trhu. Zatímco ještě na počátku tisíciletí mířilo 95 procent produkce do zahraničí, zejména na americký trh, dnes tvoří více než polovinu odbytu tuzemský trh.
„Jsou jednoduché, ale zcela výjimečné,“ říká o perličkových ozdobách Vladimíra Jakouběová, ředitelka turnovského Muzea Českého ráje, které nominaci pro seznam UNESCO odborně zastřešilo. „Našli bychom je na vánočních stromcích po celém světě.“