Článek
Přitom je to z logického hlediska absurdní poplatek zrovna v této době. „Nejsou to malé peníze. Musíme platit za službu, kterou máme zakázáno využívat,“ zlobí se podnikatelka z Prahy, která si nepřála být jmenována, s tím, že pro její penzion to dělá okolo 10 tisíc korun za čtvrtletí.
Sama prý kontaktovala ministerstvo kultury, které ji odbylo s tím, že poplatky jsou dány zákonem, tudíž se platit musí.
„Můj návrh by byl ponechat hotelům tyto prostředky a výpadek příjmů z poplatků pro TV a ČRo pokrýt ze státního rozpočtu. Je to sice mizivá pomoc, ale aspoň by tu byl zachován minimální princip spravedlnosti,“ navrhuje podnikatelka.
Změna zákona
Novinky kontaktovaly ministerstvo kultury, které o zrušení plateb vůbec neuvažuje. „Vyžadovalo by to změnu zákona, která by mohla ohrozit financování veřejnoprávních médií. Doporučíme, aby ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo hotely a penziony jinou formou,“ řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.
Vláda rozvolňování režimu na hranicích teprve projedná, Hamáčkův návrh se změní
Ne vždy se navíc jedná o zanedbatelnou položku v nákladech na provoz ubytovacích zařízení. Pro výkonnou ředitelku dvou hotelů v centru Prahy Helenu Valtrovou představují tyto poplatky velkou finanční zátěž.
„Žádali jsme alespoň o odklad plateb koncesionářských poplatků, potřebujeme snížit náklady. Jako všichni, samozřejmě. Ale podpora státu bohužel není adekvátní. Musíme platit dál, nechtějí nám dát ani odklad, nic. U nás je to zhruba okolo padesáti tisíc korun na oba hotely čtvrtletně, což není zanedbatelná částka,“ svěřila se Novinkám Valtrová, která má na starosti The Emblem Hotel a Old Town Square Hotel přímo na Staroměstském náměstí.
Obchody v Praze mohou na chodníky, restaurace nemusí ani platit nájmy za předzahrádky
Hotely by se podle vládního plánu na uvolňování protipandemických opatření měly otevřít 25. května. Nicméně Valtrová přemýšlí, že neotevře, protože hotely v centru Prahy z drtivé většiny využívají zahraniční turisté. „Pokud se neotevřou hranice, nepřijedou turisté, nemá pro mě cenu otevírat. Vytápěla bych prázdný hotel,“ vysvětlila s tím, že ztráty hoteliérů jsou opravdu obrovské.
„Leden a únor je většinou plonkový, turistů je málo, vláda nás zavřela v březnu, když se byznys začal rozbíhat. Jaro většinou vyděláváte na ztrátu těch dvou měsíců, teď bude trvat dlouho, než si vyděláte na to, co se stalo, pokud vás to přímo nezruinuje tak, že už neotevřete,“ míní Valtrová.