Hlavní obsah

Havlíček: S častějším testováním počkáme na výsledky dalších testů

Praha

S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů. Jde podle něho o mimořádně logisticky náročný proces a řada firem by to nezvládla. Už nyní si totiž testování rozkládají na všechny dny. S profesními svazy poté domluví, jak vše organizovat i s ohledem na kontrolu a kompenzace.

Foto: ČTK

Karel Havlíček na tiskové konferenci

Článek

Testování ve firmách je nyní povinné jednou za sedm dní, vláda ale uvažuje o testování dvakrát týdně. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, navrhuje buď antigenní testy dvakrát za týden, nebo PCR test jednou za týden či deset dní.

Testy ve firmách zachytily za týden tisíce nakažených

Koronavirus

Podniky nad 250 zaměstnanců mají za sebou dvě kola testování, třetí dokončí v pátek. Firmy s 50 až 249 pracovníky budou mít třetí kolo za sebou příští pondělí. Společnosti s deseti až 49 zaměstnanci musejí první cyklus testování zvládnout do pátku.

Testování ve firmách odhalilo 21 ohnisek nákazy

Domácí

Díky závazným testům ve firmách se podle dosavadních odhadů daří odhalovat asi 3000 pozitivních lidí denně. „Je ale patrné, že pozitivita ve druhém kole je zhruba poloviční,” uvedl Havlíček. S oborovými svazy bude řešit před vyhodnocením dalšího kola testování organizaci častějších testů po procesní stránce, ale řešit budou také kontrolu a dotace na testy.

Ceny samotestů padají. Kde si je můžete koupit a za kolik

Koronavirus

Firmy by měly mít zatím možnost získat příspěvek 60 korun na test z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat příspěvek na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Podle Hospodářské komory průměrná cena samotestovací sady ale vysoce převyšuje dotaci. Ta by tak podle ní měla být alespoň 100 korun, úhrada by se následně měla upravovat podle cen na trhu. Aktuální průzkum komory ukázal, že u povinného testování považuje 52 procent podniků za problém právě dodatečné náklady.

Související témata:

Výběr článků

Načítám