Článek
Na česko-ruské vztahy významně dopadlo podezření českých bezpečnostních složek, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které považuje za členy ruských zpravodajských služeb. Ruská strana tvrzení odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 lidí.
Sputnik zkoumat nebudeme, je to zbytečné, vzkázala Zemanovi Karlova univerzita
O tom, že v současnosti asi není využívání Sputniku V v České republice na stole, hovořil pro CNN Prima News bývalý ministr zdravotnictví a nynější prezidentův poradce Roman Prymula. „V tomto souhlasím s panem profesorem. Naše jediná cesta je se soustředit na vakcíny, které přicházejí přes EMA a jsou schválené. Věřím, že i v rámci debat se spojenci toto téma můžeme otevřít,“ řekl Hamáček.
Cesta do Moskvy kvůli Sputniku jako zastírací manévr
Vicepremiér přitom ve středu ohlásil cestu do Moskvy, jejímž účelem mělo být jednání o dodávkách vakcíny do ČR. Odletět do Moskvy měl dnes. V pátek cestu, kterou kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) i opozice, zrušil. V sobotu ráno uvedl, že do Moskvy nepoletí kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Večer pak spolu s premiérem oznámil vyhoštění pracovníků ruské ambasády.
V neděli na Twitteru Hamáček uvedl, že ohlášená cesta pomáhala k zastření příprav na vyhoštění zaměstnanců ruského velvyslanectví v ČR. Deníku N řekl, že předem věděl o tom, že do Ruska nepoletí.
Babiš také dříve uvedl, že Česká republika může téměř okamžitě získat 300 tisíc dávek ruské vakcíny proti covidu, čeká ale na její unijní schválení.