Článek
„Ne, pan prezident si podmínky takto formulované nekladl,” odpověděl Fiala na dotaz Radiožurnálu, zda „výměnou” za jmenování Lipavského do čela ministerstva zahraničí žádal Zeman například větší vliv na zahraniční politiku.
Lipavský se podle něj stejně jako všichni další ministři jeho vlády budou řídit koaliční smlouvou. „Kde zrovna ty věci, které panu prezidentu vadily, jsou ošetřeny,” dodal.
Zeman v pátek v písemném prohlášení přes svou kancelář oznámil, že z navržených kandidátů na nové ministry nejmenuje právě nominanta Pirátů Lipavského. Zdůvodnil to výhradami vůči jeho kvalifikaci a vzdělání. Podle ústavních právníků však na takový krok nemá za těchto okolností prezident žádné zákonné právo.
Fiala vyhrál první velkou bitvu. Zeman ustoupil, jeho vládu jmenuje celou
Po pondělní schůzce s Fialou však Zeman otočil. Co konkrétně nakonec hlavu státu přimělo k tomu změnit své původní rozhodnutí, Fiala neuvedl. „Rozhodující bylo, že pan prezident si uvědomil, že spor před Ústavním soudem, spor dvou institucí a klíčových osob politické scény není to, co by Česku v této situaci prospělo.”
Spor o kompetence zůstává
Právě na Ústavní soud se Fiala hodlal v případě nejmenování Lipavského obrátit s kompetenční žalobou. Spor o kompetence premiéra a prezidenta při jmenování vlády podle něj stále trvají. „Tyhle otázky do budoucna zůstávají, je na politické reprezentaci, jak tuto situaci vyjasnit. Nemyslím si, že nejlepší způsob je přes Ústavní soud,” dodal Fiala.
S hlavou státu se chce Fiala podle svých slov scházet a debatovat častěji, než bylo u premiérů v posledních letech zvykem. „To, že se chceme pravidelněji scházet, je od začátku moje přesvědčení. Není možné, aby se premiér s prezidentem nebavili,” dodal Fiala.