Článek
„Na místě jsou již naši specialisté na kybernetickou kriminalitu. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ potvrdil Právu závažnost útoku Jaroslav Ibehej z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
„Stalo se to v noci ze čtvrtka na pátek, část sítě se zhroutila, všechny počítačejsme odpojili, nemůžeme operovat. V současné době krizi aktuálně řeší operativně svolaný štáb,“ řekl Právu mluvčí FN Brno Pavel Žára. V nemocnici nejdou počítače, v nichž jsou uložena data pacientů.
Jak dále doplnil, pacienti s neodkladnými zákroky, které měly být provedeny v pátek, budou operováni v jiných brněnských nemocnicích.
„Kde a kolik jich bude, se právě rozhoduje,“ sdělil mluvčí.
Vrchol hyenismu
Podle lékařů a zdravotníků je takový útok zvláště v současné napjaté době vrcholem hyenismu a nezodpovědného cynismu.
Nemocnice mimo jiné denně testuje až 20 lidí na koronavirus. V Jihomoravském kraji byli během čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Dva lidé jsou v domácí karanténě, jedna žena leží v nemocnici na oddělení kliniky infekčních chorob. O čtvrtém nakaženém v kraji informoval v pátek ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Přehledně: Jak je na tom váš kraj a okres v počtu testovaných a nakažených
„Je to špatná správa pro všechny,“ uvedla mluvčí další velké nemocnice v Brně Dana Lipovská z Nemocnice u sv. Anny.
„Informace o útoku zatím nemáme, ovšem situace se může řešit na celostátní úrovni, řekl Právu policejní mluvčí PČR JMK David Chaloupka.
S kybernetickým útokem se v prosinci potýkala nemocnice v Benešově. Počítačový kryptovirus ochromil tamní provoz, zařízení fungovalo dva týdny v omezeném režimu. Případ vyšetřuje policie, data v nemocnici podle kriminalistů napadl ruský vir Ryuk.