Článek
S poukazem na to, že Evropa během 20. století zažila dva válečné konflikty, signatáři připomněli, že mír a svoboda, prosperita a blahobyt nejsou samozřejmé. Evropské společenství podle nich nemá obdoby.
„V posledních měsících, více než kdy jindy, čelí Evropská unie skutečným výzvám. Poprvé od začátku evropské integrace lidé zpochybňují některé integrační kroky, jako například zavedení svobody pohybu nebo vytvoření společných institucí. Poprvé členský stát usiluje o odchod z Unie. Současně však jiní vyzývají k větší integraci v EU nebo v eurozóně či podporují vícerychlostní Evropu,” připomněli signatáři s tím, že jednota je nezbytná, aby EU mohla čelit globálním výzvám.
„Všichni souhlasíme, že evropská integrace a jednota jsou nezbytností a že chceme udržet Evropu v podobě Unie,” uvedli prezidenti Bulharska, České republiky, Německa, Estonska, Irska, Řecka, Francie, Chorvatska, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Rakouska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Slovenska a Finska.
Čtěte také: |
---|
Evropská komise si hraje na vládu EU, míní Zeman |
Zeman v ruské televizi: EU nemá vůdce a protiruské sankce jsou zbytečné |
Evropská unie má mít společné instituce a být postavena na občanech a členských státech. Zároveň má být schopna reformovat se.
„Evropa je schopna ustát velmi široké spektrum názorů a myšlenek. Rozhodně však nesmíme dopustit návrat Evropy, v níž země již nejsou rovnocennými partnery, nýbrž protivníky,” uvedli prezidenti v prohlášení.