Článek
„Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí,” uvedl Drahoš.
„Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli,” dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.
Necestujte do Česka, varovala Čína své občany
Cesta naváže na nedávnou návštěvu delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Tchaj-wan navštívil na přelomu srpna a září. Doprovodilo ho téměř 40 zástupců středních a menších českých firem.
Při ukončení cesty Vystrčil řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít.
Čínská firma sbírala data o prominentech v Česku. Zajímala se o Zemana i šéfa BIS
Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé. Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).