Článek
„Léků na léčbu pacientů s covidem-19 máme dostatek. Kromě monoklonálních protilátek už příští týden přijdou dvě palety nového tabletového antivirotika molnupiraviru. To je 5760 dávek. A o týden později přijdou další 3 palety. Výhodou tohoto léku je, že ho můžou pacienti užívat doma,“ napsal ministr na Twitteru.
Jde o lék od americké firmy Merck. Ústně podávaná antivirotika podle řady expertů snižují riziko hospitalizace či úmrtí. V případě Molnupiraviru, který zatím nedostal plnohodnotné povolení od Evropské lékové agentury, je jeho odhadovaná účinnost někde mezi 30 až 50 procenty. Podle EMA jej lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění.
Ministerstvo zdravotnictví objednalo 5000 dávek tablet proti covidu
Lék může být podle EMA používán k léčbě lidí, kteří nepotřebují kyslíkovou terapii a kteří se potýkají se zvýšeným rizikem nástupu těžkého průběhu.
Po dobu pěti dnů
Podle agentury Reuters unijní regulátor doporučil zahajovat léčbu molnupiravirem do pěti dní od prvních příznaků koronaviru. Pilulky by pacienti měli brát dvakrát denně po dobu pěti dní. Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však minulý týden jen váhavě doporučil nasazení pilulky.
Merck původně uváděl, že jeho látka má 50procentní účinnost při předcházení hospitalizaci. Později však na základě širšího vzorku dat upřesnil, že je účinnost spíše kolem 30 procent.
EMA odsouhlasila léčbu novým lékem proti covidu
U molnupiraviru podle expertů zřejmě nehrozí, že by jeho účinnost ještě snížila nová varianta omikron. Molnupiravir schválila jako první země na světě Británie, a to na začátku listopadu. Tamní úřady však doporučily, aby se léčivo nepodávalo těhotným nebo kojícím. Ženy, které se pokouší otěhotnět, by podle doporučení britské vlády při braní léku a čtyři dny po jeho dobrání měly používat antikoncepci.