Článek
Jak uvedla Šárka Sladká z Amnesty International, jedná se o největší dopisovou akci na světě, jejímž principem je vytvořit tlak na státy, které porušují lidská práva, a to prostřednictvím ručně psaných dopisů, jež zaplaví kanceláře prezidentů, ministrů a dalších mocných lidí, kteří mají potenciál změnit situaci k lepšímu.
„Je možné posílat i tzv. solidární dopisy vězněným lidem, je to taková morální vzpruha a nějaký signál, že na daného vězně myslí celý svět. A tyto dopisy mají potenciál změnit situaci vězněných k lepšímu, protože když do vězení začnou přicházet stovky tisíc dopisů, tak vedení věznice a dozorci to nemohou ignorovat a nemohou si dovolit toho vězně např. mučit a zlepšují se vězeňské podmínky,“ dodala.
Zdůraznila také, jak dopisy do vězení ulehčovaly tíživou situaci československým disidentům, například bývalému prezidentu Václavu Havlovi. V 80. letech přišlo na 30 tisíc dopisů ročně na pomoc tuzemskému disentu.
Akce se koná v České republice po jedenácté, již počtvrté se zapojí poslanci a letos poprvé také Senát.
„Bělorusy v tom nenecháme”
V Poslanecké sněmovně akci zaštiťuje její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Na tiskové konferenci vystoupila společně s dalšími poslankyněmi z řad vznikající vládní koalice, čímž demonstrovaly podporu akce svými poslaneckými kluby.
Pekarová Adamová připomněla, že v úterý byl běloruský disident Sjarhej Cichanouský odsouzen k 18 letům vězení. „Když jsem měla příležitost setkat se s jeho ženou, Svjatlanou Cichanouskou, tak jsem jí jasně deklarovala, že v tom Bělorusy nenecháme, že jim chceme pomáhat,“ prohlásila s tím, že problém zavírání politických odpůrců je celosvětový a tato akce může pomoci.
Poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) upozornila na to, že se v rámci dopisového maratonu dozvěděla o případech, kdy byli zadrženi a uvězněni i nezletilí, např. patnáctiletá dívka z Eritree nebo šestnáctiletý chlapec z Běloruska.
V loňském roce se napsalo 5 milionů dopisů celosvětově a 8 tisíc v České republice.
Na webu Amnesty International si můžete přečíst příběhy vybraných disidentů a podpořit je dopisem.