Článek
Ochotu bránit zemi proti agresorovi se zbraní v ruce deklarují podle průzkumu častěji muži (44 procent) nežli ženy (23 procent). Průzkum rovněž konstatoval, že výrazně častěji na otázku kladně odpověděli lidé, kteří ve druhém kole prezidentské volby dali hlas Petru Pavlovi (43 procent), zatímco ti, kteří volili Andreje Babiše, by vlast bránili pouze v 27 procentech případů.
Na dotaz, jaké by si přáli ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, si 7,4 procenta Čechů přejí vítězství Ruska, 43 procent chce vítězství Ukrajinců a 37,8 procenta preferuje dočasný smír bez vítězů i poražených. Zbývajících 11,8 procenta dotázaných zvolilo odpověď nevím, případně je jim to jedno.
Ohledně ukončení konfliktu se 43 procent dotázaných domnívá, že Evropská unie by měla s Ruskem jednat.
Anketa
„Tato možnost byla mezi lidmi v otázce postoje ke konfliktu na Ukrajině nejpopulárnější, přičemž častěji ji uváděli muži (35 procent) proti ženám (25 procent) a lidé s vysokoškolským vzděláním (38 procent). Také ji častěji uváděli voliči Petra Pavla (41 procent) ve srovnání s voliči Andreje Babiše (20 procent) z druhého kola prezidentských voleb,“ konstatoval analytik hubu CEDMO Lukáš Kutil.
Podle třetiny lidí (32 procent) by EU měla dále posilovat protiruské sankce. Třicet procent dotázaných má za to, že by Unie měla Ukrajinu podporovat nevojensky, a podle 25 procent vojensky.
Ruský mírový plán neexistuje a nikdy neexistoval
Čtvrtina lidí si myslí, že by EU by k agresorovi i napadenému měla zaujmout neutrální stanovisko. Zároveň 22 procent lidí míní, že by EU měla vyvinout tlak na Ukrajinu a přimět ji k jednání.
Průzkum zjišťoval i postoje k užší vojenské spolupráci zemí EU. Podle 53 procent dotázaných by země EU neměly usilovat o užší vojenskou spolupráci. To úzce souvisí s tím, že ji 38 procent lidí primárně vnímá jako civilní a ekonomický projekt. Podle 15 procent Čechů by evropská obranná integrace mohla podrývat fungování Severoatlantické aliance (NATO). Z 47 procent lidí, kteří by užší vojenskou spolupráci uvítali, si 17 procent myslí, že by EU měla budovat vlastní armádu. Zbývajících 30 procent má za to, že by vojenská spolupráce zemí EU mohla fungovat vedle NATO.
Průzkum pro CEDMO (Středoevropská observatoř digitálních médií) realizovala na vzorku 3000 respondentů společnost Median.