Článek
Stejná výzva přišla před několika týdny i osmdesátiletému Rusovi, jehož identitu redakce zná, říkejme mu Ivanov. V Česku působil ve firmě, která dovážela knihy v ruštině, žije zde již dvacet let, má u nás trvalý pobyt a pobírá český důchod, přesto se stal pro banku podezřelým.
„Trvalý pobyt mám v Česku od roku 2000. Zhruba stejně tak dlouho mám i účet u ČSOB. Když mi přišel e-mail s touto výzvou, bylo to pro mě velké překvapení,“ řekl Právu Ivanov.
Trvalý pobyt i účet mám v Česku dvacet let. Výzva přijet osobně byla pro mě překvapení
Momentálně je však v Rusku, kde se léčí z těžkého covidu, a do Česka se nemá jak vrátit, takže požadavek banky vnímal spíš jako šikanu, protože není oligarcha, nepere podezřelé peníze a Putinův režim nepodporuje.
Odletět měl z Ruska do Prahy i se svou manželkou 7. dubna. Kvůli ruské invazi a zrušení leteckého spojení s Ruskem to ale nebylo možné.
Když se v květnu banky opakovaně ptal, proč je třeba trvalý pobyt v ČR doložit osobně, nedostalo se mu konkrétní odpovědi.
„Můj přítel Čech v Praze se šel zeptat přímo do banky. Bylo mu řečeno, že je to nařízení a že s tím nemůžou nic dělat. Na ten účet mi chodí jenom český důchod, takže banka ví, odkud ty peníze jsou,“ popsal Ivanov.
Paradoxně nestačila dlouhá historie klienta u banky a ani návrh bance, že jí pošle dokumenty elektronicky.
„Všechny dokumenty, které po mně banka vyžaduje, mám u sebe v Rusku. Nemám je jak dostat do Prahy. Originály ve fyzické podobě prostě dodat nemůžu. Je to naprosto absurdní situace, vždyť banka všechny potřebné dokumenty o mně už eviduje, ale teď jsem kvůli Putinovi pro banku podezřelý Rus a podle toho se tak ke mně chová,“ postěžoval si ruský penzista.
Banka ustoupila
Podle mluvčí ČSOB Michaely Průchové je banka, kvůli nařízení EU, omezena v poskytování plné škály služeb klientům z Ruska a Běloruska. „Bez jakýchkoli omezení mohou být nadále obslouženi pouze ruští a běloruští státní příslušníci s trvalým pobytem nebo s úředně ověřeným potvrzením k trvalému pobytu v zemích EU či osoby s bydlištěm v Rusku nebo Bělorusku se státní příslušností státu EU,“ řekla Právu Průchová. To vše pan Ivanov splňuje.
Podle mluvčí ČSOB by však mohl využít plnou moc, díky níž by pověřil vyřízením případu svého českého přítele. S ověřením u ruských notářů by neměl být problém. „Dokumenty by měly být ověřeny apostilou, tedy vyšším ověřením, které se k dokumentům přiloží. Měly by být taky řádně přeloženy do češtiny, pak by banka v Česku takto ověřené dokumenty měla přijmout bez problémů,“ řekla Právu notářka Klára Svobodová. To potvrdila i mluvčí ČSOB.
Pan Ivanov se poté, co se o případ začalo zajímat Právo, s bankou znovu spojil. „Poslal jsem jedné paní v bance skeny dokumentů a poprosil ji, zda by mohla tyto dokumenty porovnat s těmi, které už v bance evidují. Doklady ověřila a řekla, že je to tedy nakonec takto v pořádku. Až budu v Praze, mám se jen v bance zastavit, abychom celý případ formálně uzavřeli,“ uvedl Ivanov.
Na situaci ho nejvíc mrzí několikatýdenní zbytečná tahanice s bankou. „Že bych přišel o účet, mě ani tolik nemrzelo. To bych nějak vyřešil. Víc mě mrzí, že se tu kvůli Putinovi rozmáhá rusofobie,“ uzavřel pan Ivanov.