Článek
„V okolí Pece se za oba dva dny podařilo sebrat téměř 400 kilogramů odpadu. Převažovaly igelitové sáčky, PET lahve, plechovky od piva, limonád, papírové kapesníky a novinkou jsou roušky a respirátory. Těch bylo opravdu hodně,” řekl v sobotu Ondřej Moštěk ze Správy KRNAP.
Sběrači vyrazili na trasy, které vytipovali strážci národního parku. Ve východních Krkonoších dobrovolníci čistili hory v oblasti Černého dolu, v okolí Pece pod Sněžkou, Albeřic nebo Stezky korunami stromů u Janských Lázní.
Akce byla v celých Krkonoších. Podél turistických cest na řadě míst hor se tak objevily černé plastové pytle plné odpadků, které strážci o víkendu svezou z hor dolů na skládky.
„Cílem akce bylo vysbírat pohozené odpadky, které se objevily po zimní sezoně,” řekl Jiří Cupák, který má ve Správě KRNAP na starosti organizování dobrovolnických aktivit.
V pátek vyrazili do terénu pracovníci Správy KRNAP, v sobotu převažovali dobrovolníci z řad veřejnosti. Zhruba tři desítky dobrovolníků tak v sobotu ráno vyrazily do akce navzdory chladnému a deštivému počasí.
Podle zástupců národního parku se odpadky v přírodě rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá v horských podmínkách až dva měsíce, obyčejný ohryzek 16 dní, igelitová taška 25 let, PET lahev sto let a skleněná láhev tisíce let nebo možná nikdy, uvedli zástupci Správy KRNAP.
Krkonošský národní park patří dlouhodobě mezi návštěvníky k nejzatíženějším národním parkům v Evropě. Hlavními turistickými cíli v Krkonoších jsou Sněžka, hřebeny pohoří a pramen Labe. KRNAP vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.