Článek
„Původní Památník Svornosti byl postaven jednotou Svazu československé domobrany z Itálie na připomínku nasazení dobrovolnických jednotek na hranicích jižního Slovenska při vzniku Československa. Tvůrcem pomníku byl Rudolf Nesvadba, sám příslušník domobrany a účastník bojů na Slovensku,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.
Tři sloupy podpírají vrchní část pomníku s nápisem Ve svornosti síla. V jeho středu pak byl nižší sloup, držel urnu s prstí hlíny z bojiště na jižním Slovensku. Slavnostně odhalen byl 30. září 1934, symbolicky v roce patnáctého výročí bojů o samostatnost ve slovensko-maďarském pohraničí.
Prsť pochází Nových Zámků na Slovensku
Při obnově monumentu sehrál velkou roli Klub vojenské historie Břeclav. Jeho členové se vypravili do Nových Zámků na jihu Slovenska pro prsť do obnoveného pomníku. Odebrali ji u železničního mostu nad řekou Nitra, ze stejných míst, jako byla původní prsť.
Jedná se totiž o místo, kde mladá československá armáda bojovala v roce 1919 s vojáky Maďarské republiky rad. V protiútoku na vysvobození pancéřovaného vlaku na mostě tam 20. června1919 padl velitel major Jiří Jelínek.
„Na svém místě vydržel pouhé čtyři roky, protože byl německým obyvatelstvem po okupaci Břeclavi 10. října 1938 stržen. Po válce už se obnovy nedočkal,“ připomněl mluvčí města.
Obnovu iniciovali členové Klubu vojenské historie Břeclav a jednoty Československé obce legionářské Břeclav. Ti provedli archeologickou sondu základů pomníku. Obnova se podařila zásluhou spojení prostředků města, projektu Společní hrdinové s partnerským městem Brezová pod Bradlom, za podpory z Fondu malých projektů z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.