Článek
Voda odteklá do vnitrozemí odkryla zničené domy, mosty, automobily, zplundrované zahrady a mohutné půdní sesuvy.
„Tentokrát jsem měl štěstí. Jenom mne to lízlo. Bahno nás ale neminulo. Voda šla nejen z potoka Čistá, ale současně ze strání. Nahoře v Rudníku na tom však jsou mnohem hůř,“ zrekapituloval škody Antonín Halada z Rudníku u Hostinného, kde poslední velkou vodu pamatují v roce 2000.
„Tahle ale byla mnohem horší. Místní potoky stouply odhadem více než o půl metru více než tehdy,“ vzpomíná Miroslav Novák z Rudníka. „Známý po poslední povodni postavil barák o šedesát centimetrů výše, než byla tehdejší velká voda, a nebylo mu to nic platné. Kromě poničeného domu, na který se sesula zemina, přišel o dvě auta zaparkovaná na dvoře. Vzala je voda,“ podotkl Novák.
Škodily hlavně menší toky
Dílo zkázy způsobily v Hostinném a okolí hlavně místní potoky. Labe se většinou udrželo v korytě. Voda začala stoupat okolo čtvrté hodiny ranní. Vrcholu dosáhla povodeň v sedm hodin a posléze začala pomalu opadávat. Necelé čtyři hodiny ale úplně stačily. Okolí koryt potoků od Rudníku přes Arnultovice a Hostinné skončilo totálně zdevastované. Šestici ohrožených lidí musel ze spárů živlu zachránit záchranářský vrtulník. Zázrakem nikdo nepřišel o život.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
ON-LINE: Povodně |
Praha zažívá jinou povodeň než před 11 lety |
Z Úpy vylovili mrtvého muže, může jít o další obět povodní |
Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř zachránila v neděli před velkou vodou přehrada Les Království. Zaplněná na plnou kapacitu zadržela skoro 7,3 miliónu kubíků vody. Voda se během nedělního odpoledne zastavila třicet centimetrů pod korunou hráze.
Povodeň v neděli přežila i Jaroměř, kde lidé stavěli protipovodňové zábrany a utěsňovali sklepy. Labi ve Dvoře Králové chybělo do rozlití po nejrizikovější části města čtyřicet centimetrů. „Hlavně aby nepřišla druhá vlna, což je vzhledem k počasí na horách vcelku možné,“ netajili obavy obyvatelé Dvora Králové a Jaroměře.
„Odpoledne se naštěstí z přehrady už víc odpouštělo, než přitékalo. Větší problémy ale nastaly s povodňovými turisty, kteří vzdor našemu neustálému upozorňování blokovali silnici,“ konstatovali u královédvorské přehrady policisté.
Situaci komplikovali turisté
Povodňoví turisté možná působili na řadě míst Trutnovska větší komplikace než velká voda. Auta výletníků z celé republiky překážela vozům záchranářů a hasičské technice. Rodiny turistů s malými dětmi a nezřídka domácími mazlíčky vyrazily hned z rána na Trutnovsko, odkud zazněla první zpráva o povodních.
Kontrast mezi lidmi odstraňujícími povodňové škody a turisty fotícími mobily zkázu z aut nebylo možné přehlédnout. Jenom na přehradě Les Království se během neděle vystřídaly tisíce lidí.
„Kromě Dvorských jde z velké částí, soudě alespoň podle espézetek, o návštěvníky leckdy až od Ostravy. Hospoda u přehrady pomalu nebude mít co točit, jestli už nevyprahla. Jsme tady od osmi od rána – a je to pořád horší,“ zhodnotili v neděli odpoledne stav policisté snažící se udržet v okolí přehrady dopravní kázeň.
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA PŘI POVODNÍCH
Hl. m. Praha:
Povodňová a dopravní infolinka:
1234
Zelená linka:
800 123 003
Informace o dopravních opatřeních v Praze (Dopravní podnik hlavního města Prahy):
296 19 18 17
Středočeský kraj:
Krizová nonstop linka:
950 870 424
Ústecký kraj:
Krizová nonstop linka:
800 876 011
Jihočeský kraj:
Povodňová linka:
800 100 450
Další důležitá čísla:
Povodňová služba Ministerstva životního prostředí:
267 122 998
Povodí Labe:
494 088 725
Povodí Vltavy:
257 329 425
Povodí Ohře:
474 636 304
---------------------------------------