Článek
Prezidentovy výroky podle senátorů poškozují zájmy České republiky. V přijatém usnesení vyslovili nesouhlas s prezidentovými výroky na půdě Rady Evropy o tom, že ruská anexe Krymu je hotová věc a že Rusko by mohlo Ukrajině ztrátu nahradit finančně nebo v naturáliích. Krym je podle nich i nadále součástí Ukrajiny.
„Není tady jenom to vystoupení, ale ještě nějaký kolorit – např. výroky na adresu kameramana ČT, které to samozřejmě posouvají do nějakých dalších souvislostí,“ připomněl senátor Zemanova slova na adresu člena štábu České televize, kdy prezident republiky pronesl: „Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju.“ [celá zpráva]
„Myslím si, že pokud to takto bude pokračovat, že zejména v případě jistého výsledku prezidentské volby nám nakonec nezbyde, než se zabývat zvyklostmi, které jsou naznačeny v článku 66 naší ústavy,“ uvedl Dienstbier před senátory s narážkou na možné Zemanovo znovuzvolení.
Zmíněný článek hovoří o odebrání prezidentských kompetencí v případě závažných důvodů, které ústava taxativně nezmiňuje. Podmínkou je usnesení Sněmovny a Senátu.
Nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády.
Prezident tím není zbaven úřadu, ale pouze označen za nezpůsobilého k vykonávání úřadu. Jeho pravomoci přebírá předseda vlády a prezident se může obrátit na Ústavní soud s návrhem na zrušení tohoto usnesení.
Dnešní usnesení horní komory je podle Dienstbiera nezbytné. „Jeho výroky o tom, že Krym je ,fait accompli‘, není možné s naší historickou zkušeností akceptovat. Doporučení, ať si Ukrajina vyhandluje prachy, považuji za nemravné,“ řekl před senátory a znovu zopakoval, že anexe Krymu je podle něj tím nejbrutálnějším porušením mezinárodního práva v Evropě.
Prezident poškozuje ČR
Podle předkladatele návrhu, nezařazeného senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla prezident svými výroky legitimizuje výsledky mezinárodní agrese. Česká republika je podle něj ve světě často vnímána jako země, na jejíž postoje se nedá zcela spolehnout.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček reagoval, že prezident nic „nelegalizoval”. „Pan prezident anexi Krymu nelegalizoval. Vyjádřil vyvážené a realistické stanovisko. Z hlediska české zahraniční politiky tedy nedošlo k vybočení,“ uvedl Ovčáček.
„Uráží mě postoj prezidenta země, která má zkušenost s anexí,“ řekl na plénu senátor za TOP 09 Jiří Růžička. Senátoři v souvislosti s prezidentovým vystoupením používali slova jako ostuda, pitomost či nemravnost a připomněli i jeho již zmiňované výroky na adresu kameramana České televize. [celá zpráva]
Zeman na Radě Evropy
Miloš Zeman v úterý na jednání Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou záležitost. Zároveň hovořil o možnosti finančních či naturálních ruských kompenzací ve prospěch Ukrajiny. [celá zpráva]
Jeho výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za „skandální“. Podle premiéra Bohuslava Sobotky neměl prezident k takovým výrokům mandát české vlády, a jsou tedy v rozporu s českou zahraniční politikou. Od Zemanových výroků se ve středu distancovala i vládní koalice. [celá zpráva]