Článek
Všichni kandidáti se shodli na tom, že by jakožto předsedové chtěli KDU-ČSL vést jako suverénní a svébytnou stranu. Jurečka chce, aby lidovci do voleb šli vlastní cestou, případně mohou osobnosti do voleb jít na kandidátkách KDU-ČSL, míní.
Podle Bartoška budou lidovci v řadě krajů kandidovat v letošních volbách společně s dalšími subjekty. Následně si KDU-ČSL otestuje, jak se v koalicích drží slovo a jak je možné se na partnery spolehnout. Od toho se podle něj odvine další debata o spolupráci směrem k parlamentním volbám. Případná kooperace je podle Bartoška možná za podmínek, že bude mít jasná pravidla a KDU-ČSL bude moci realizovat svůj program. Bartoškovi je programově nejbližší ODS.
Zdechovský poznamenal, že v loňských volbách do Evropského parlamentu se snažil sjednotit středopravicové spektrum, proto na kandidátce KDU-ČSL také byli zástupci Koruny české, Konzervativní strany nebo SNK Evropských demokratů. Se ziskem 7,24 procenta hlasů kandidátka získala dva europoslance. Zdechovský si uvědomuje limity volebního zákona, ale věří tomu, že kdyby kandidáti dokázali veřejnost přesvědčit, že mají tah na bránu, mohla by koalice uspět.
Aspiranti na šéfa KDU-ČSL se bavili také o svých prioritách. Každý měl vybrat jednu zásadní, Jurečka zmínil dostupnost bydlení, Bartošek školství a Zdechovský důchodovou reformu.
Předseda lidovců Výborný po náhlém úmrtí manželky rezignoval
K mimořádnému sjezdu v sobotu 25. ledna v Praze odstoupí z čela KDU-ČSL z rodinných důvodů Marek Výborný, který byl předsedou od březnového řádného sjezdu. Ve volbě porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Pavla Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let.