Článek
Jde o vysoce patogenní ptačí chřipku typu H5N1, přenosnou na člověka, jde už o čtvrté letošní ohnisko nákazy v ČR. První letošní případ nákazy u volně žijících ptáků potvrdili veterináři u labutě ve středočeské Davli. V pátek to uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Do ochranného tříkilometrového pásma kolem ohniska v Klínovicích spadá několik velkochovů. Soupis malochovů bude muset udělat 37 okolních obcí, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
Chovatel z Klínovic nahlásil, že uhynulo šest ze 32 ptáků; tři slepice, dvě kachny a jedna husa. „Veterinární inspektoři zjistili na místě úhyn další slepice a klinické příznaky typické pro ptačí chřipku u několika žijících kusů drůbeže,“ uvedl mluvčí.
Státní veterinární ústav Praha pak ve vzorcích potvrdil, že jde o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v pátek veterináři utratili.
Na Litoměřicku začala likvidace desítek tisíc nosnic kvůli ptačí chřipce
Poblíž v Radomyšli se nachází jeden velkochov. „Pak jsou tam ještě nějaké výkrmy brojlerů. Je tam několik hal, řešili jsme to tam už loni na jaře, jedno ohnisko bylo také poblíž Radomyšle. Budeme zase udělovat výjimky na přesun vajec, protože je zákaz přesunu veškerých živočišných produktů z drůbeže, pokud je to v ochranných pásmech. Pokud tam produkují vejce a vozí je do třídírny v Ústí nad Labem, tak pod kontrolou a na výjimku,“ řekl Kouba.
Virus se prokázal také u mrtvé labutě, která se našla na levém břehu Vltavy v Davli v okrese Praha-západ. „Letos se jedná o první případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR,“ sdělil Majer. Za loňský rok evidují veterináři 79 pozitivních volně žijících ptáků na 35 místech Česka.
Začátkem ledna potvrdili veterináři ohnisko ptačí chřipky u kachen poblíž obce Hajany na Strakonicku. V chovu bylo téměř 280 ptáků. Ohnisko odhalili po kontrolách spjatých s ohniskem v obci Řečice, jež je součástí Blatné. Ptačí chřipka se 4. ledna prokázala také u malochovů na Znojemsku a Lounsku.
Další ohnisko. Veterináři objevili ptačí chřipku na Hodonínsku
Ptačí chřipka se potvrdila na jihu Čech i loni v listopadu v chovu hus, jejž provozuje Rybářství Nové Hrady. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku s padesátiletou tradicí. Chov čítal 5000 ptáků, veterináři tam v listopadu a prosinci utratili postupně asi 4100 ptáků. Po žádosti chovatele vybrali 420 hus z několika linií, které zatím ušetřili, aby zůstalo šlechtění zachované. Na přelomu ledna a února by husy mohly dostat vakcínu.
Před koncem loňského roku se ptačí chřipka prokázala ve velkochovu drůbeže v Libotenicích na Litoměřicku. V chovu bylo 188 000 nosnic, zhruba 50 000 veterináři utratili, zbytek uhynul. Zlikvidovat se muselo také skoro 1,7 milionu vajec, část byla ve skladu na Plzeňsku. V ČR loni veterináři utratili zhruba čtvrt milionu ptáků.