Článek
Významným spouštěčem záchvatů této choroby je totiž stres, který v uplynulých dvou letech postihoval lidi skutečně požehnaně.
V Česku je odhadem 22 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou a ročně přibude až 800 nových. „V registru jsme sledovali 1600 pacientů, kteří dosud neměli covid, a to tři měsíce po očkování – přibližně u pěti procent z nich jsme zaznamenali ataku. Ve srovnání s dobou před očkováním to u stejných pacientů znamenalo nárůst o cca 1,5 procenta,“ uvedla neuroložka a odborná garantka registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS Dana Horáková.
U roztroušené sklerózy se hraje o čas, rychlá diagnóza je základ
„Stejně tak jsme sledovali 469 pacientů, kteří hned zpočátku pandemie – kdy ještě nebylo očkování k dispozici – covidem onemocněli, a zde se do tří měsíců projevila ataka u asi sedmi procent z nich,“ doplnila Horáková.
Vakcíny i přes rizika pomáhají
Ředitel registru ReMuS Jiří Drahota Právu řekl, že očkování možnost záchvatu roztroušené sklerózy zvyšuje. „U autoimunitních onemocnění obecně platí, že jakýkoli stimul organismu, a očkování rozhodně stimulem je, může způsobit ataku onemocnění,“ konstatoval Drahota.
„Proto se dříve pacientům s roztroušenou sklerózou jakékoliv očkování doporučovalo jen velmi obezřetně,“ dodal Drahota.
„Zároveň ale platí, že covid způsobuje zhoršení roztroušené sklerózy také, proto se nyní pacientům doporučuje očkování proti němu, a to i posilující dávkou,“ dodal pro Právo. Pacienti s roztroušenou sklerózou berou totiž léky potlačující imunitu, a jsou tak k jakékoliv infekci, covid nevyjímaje, náchylnější.
Že covid může pacientům s roztroušenou sklerózou pěkně zatopit, Právu potvrdil i 46letý Aleš z Nehvizd u Prahy, který nemocí trpí pět let. Loni před Vánoci onemocněl i covidem. „Infekce mě dost zasáhla. Skoro na čtyři měsíce se mi zhoršila ztuhlost v nohou a byl jsem ještě víc unavený. Do původní kondice se stále ještě dostávám,“ řekl Aleš.
Radit se s lékaři
Databáze nežádoucích účinků, kterou vede Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), zaznamenala od začátku proticovidového očkování 3826 hlášených „neurologických příznaků“, ke kterým patří roztroušená skleróza i její relaps. Tato kategorie zahrnuje ale padesát dalších projevů včetně obyčejné bolesti hlavy.
Covid způsobuje zhoršení, proto se nyní doporučuje očkovaní i posilující dávkou
Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková Právu upřesnila, že pouze třináct hlášených podezření se týká roztroušené sklerózy.
„Roztroušená skleróza ani její relaps dosud nebyly prokázány jako nežádoucí účinek žádné z vakcín proti covidu-19. V klinické praxi však platí obecné doporučení, že pacienti se závažnými autoimunitními onemocněními, mezi něž roztroušená skleróza patří, musí se svým odborným ošetřujícím lékařem individuálně konzultovat vhodnost jakékoli očkování,“ řekla.
K atakám roztroušené sklerózy přispívá i vysoká míra stresu v populaci. „Prožili jsme covidovou pandemii, na kterou navázala válka na Ukrajině, a přišlo i zhoršení ekonomické situace. To vše jsou velké stresory, které naši pacienti silně prožívají a bohužel mohou zapříčinit ataku,“ uvedla Horáková. Silný stres může dokonce nemoc i vyvolat.
Nová léčba nadějí
Pacienti s roztroušenou sklerózou se od letošního jara dostávají k nové léčbě, která by jim měla pomoci lépe s nemocí bojovat. Zdravotní pojišťovny začaly totiž hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají, a pokud tzv. vysoce efektivní léčbu vyhodnotí jako vhodnou, nemocnému ji přímo dají.
Otec dvou dětí bojuje s ALS. I přes zákeřnou nemoc se snaží žít naplno a cestovat
„To, že můžeme našim pacientům rovnou nasadit nejúčinnější léky, na něž dříve čekali, dokud se jim nemoc dostatečně nezhorší, je pro nás velký průlom. Dramaticky mění prognózu pacienta, umí o celé roky odsunout nástup invalidity, která se s nemocí pojí. Dokazují to zahraniční studie,“ uvedla neuroložka z pražského centra při VFN Eva Kubala Havrdová. „Odhaduji, že v našem centru, které je největší v České republice, zahájíme vysoce efektivní léčbu u poloviny nově diagnostikovaných pacientů,“ dodala.
S roztroušenou sklerózou se v Česku léčí i kolem třiceti uprchlíků z Ukrajiny. „V našem centru se nyní staráme o pět ukrajinských pacientů, předpokládám, že další budou přicházet. Nemoc totiž propuká u relativně mladých lidí, mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, a týká se častěji žen. Z válečné Ukrajiny sem přicházejí uprchlíci v podobném věku,“ řekl neurolog Michal Dufek z brněnské nemocnice u svaté Anny.