Článek
„Dnes je 78 let od významného aktu operace Anthropoid, kdy byl spáchán útok na Heydricha. Je naprosto ironické, že pan ministr kultury se v těchto dnech chová jako ten největší nácek,“ řekla před poslanci Černochová. Posléze se Zaorálkovi omluvila. Uvedla, že si názor ponechá jako občanka.
Řeč byla o článku, který vyšel o víkendu v deníku Právo. V něm Zaorálek spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD) a bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) kritizovali plány Izraele na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Podle nich to vylučuje vznik životaschopného palestinského státu.
Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?
Podle Černochové je Izrael strategickým partnerem po Česko, a tudíž neměli poslanci nárok na to, aby zemi poučovali. „Nevím, kde v sobě tito pánové berou sebevědomí, že právě oni jsou těmi povolanými arbitry, aby mohli poučovat zemi, která se víc než půl století musí dnes a denně prát o svůj osud v boji s teroristy, kteří mimo jiné stojí právě i v čele Palestinců,“ dodala poslankyně.
Zaorálek: Omluvte se
Ministr nejprve označil slova Černochové za rychlé probuzení. „Snažím se pochopit, proč jsem si takhle ráno vysloužil takové oslovení. Česká republika má jeden z nejvíce proizraelských postojů z celé Evropské unie,“ dodal Zaorálek.
Zeman se kvůli Izraeli obul do Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga
Česko ale podle něho nemůže souhlasit s tím, pokud je nějaké území okupováno jinou silou. „Je úplně logické, že česká strana řekne i někomu, s kým má strategické partnerství, co je špatně. Nejsem žádný nacista,“ uvedl na plénu Zaorálek.
„Nedělejte skandál z mých výroků, skandál je to, za co jste mě označila. Jak si mi dovolujete říct, že jsem nacista? Vy se omluvte,“ sdělil Černochové. Ta tak posléze učinila.