Článek
Společnosti s majetkovou účastí státu budou nově muset zveřejňovat jen ty smlouvy, které se netýkají běžného obchodního styku. Výjimku, kterou podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka ČEZ nebo České dráhy během přijetí původní verze dostaly, je třeba zrušit.
„Tato země patří nám všem, občanům. A občané mají právo kontrolovat, jak stát hospodaří ve státem ovládaných firmách. Základním důvodem, proč se zveřejňování zavádí, je transparence. Závazek ke zveřejňování smluv je obsažen i v programovém prohlášení vlády,” uvedl na plénu Sněmovny Michálek.
Připomněl i to, že zákon minulý týden podpořil Ústavní soud, když zamítl žalobu skupiny senátorů na jeho úplné zrušení.
„Není pochyb o tom, že registr smluv se osvědčil. Nenastal žádný krach, jak někteří prorokovali,” dodal Michálek.
Původní pirátskou předlohu dolní komora celkově upravila podle pozměňovacího návrhu Adama Kalouse z hnutí ANO. Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku. Kalous uvedl, že půjde také o České dráhy, Čepro, ČD Cargo nebo Pražskou plynárenskou.
Už zavedený mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Piráti naopak chtěli svou novelou tento změkčený režim zcela zrušit.
Zákon o registru smluv se vztahuje například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od předloňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná. Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.