Článek
Na invazi se vedle Sovětského svazu podílela i vojska Polska, Maďarska, Bulharska a Německé demokratické republiky.
Vedle obsazení strategických cílů došlo k internaci vedoucích představitelů státu v čele s tehdejším prvním tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem a předsedou vlády Oldřichem Černíkem. Ti byli spolu s dalšími odvezeni do Moskvy, kde po nátlaku podepsali tzv. Moskevský protokol, který legitimizoval „bratrskou pomoc“ ze strany SSSR a jeho satelitů. Jediným členem delegace, který odmítl připojit podpis, byl František Kriegl.
Na okupaci lidé reagovali masivními protesty v ulicích, za které mnoho z nich zaplatilo životem, ať už se jednalo o oběti střelby, nebo dopravních nehod s vojenskou technikou okupantů.
Další politický vývoj během následujících měsíců směřoval k tzv. normalizaci, která odstavila osobnosti Pražského jara a nahradila je loajálními soudruhy, kteří přijali doktrínu nastavenou Moskevským protokolem.
Protesty k prvnímu výročí okupace v srpnu 1968 potlačovali již příslušníci Lidových milicí, armády a Sboru národní bezpečnosti.
Dnes je to 52 let, co nás obsadil Sovětský svaz. Tehdy jsme jim říkali Rusáci. Kvůli tomu jsme ztratili 21 let svobody a demokracie. Teď máme svobodné volby, lidé mohou říkat, co chtějí, každý může žít, kde a jak chce. Nemůžu při tom s velkou nadějí nemyslet na Bělorusko.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 21, 2020
Výročí okupace si v pátek připomínají i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) si oběti invaze připomněl v Liberci, kde položil květiny u pamětní desky devíti obětí.
Vzpomínce na události ze srpna 1968 věnoval i tweet, v němž připomněl, jaký výdobytek představují svoboda a demokracie.
Z dalších členů vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připomněla, že „žít v suverénním státě není samozřejmost”. Její stranický kolega a ministr zahraničí Tomáš Petříček vzpomněl na oběti invaze i zničené naděje, které invaze znamenala.
20. srpna roku 1968 ve 23:00 začala invaze pěti států Varšavské smlouvy do Československa. 🇨🇿 Byly tak zničeny naděje našeho národa na život ve svobodnější zemi na dalších 20 let. Vpád vojsk si vyžádal 137 životů Čechů a Slováků. Věnujme jim dnes vzpomínku. 💐 pic.twitter.com/8cILcvApAl
— Tomáš Petříček (@TPetricek) August 21, 2020
Na rozdíl od politiků se k výročí událostí ze srpna 1968 dlouhodobě veřejně nevyjadřuje prezident Miloš Zeman.